"Alapvetően azért szoktunk 3 hónapban - vagy ha így ismerősebben hangzik: 90 napban - gondolkozni életmódváltás esetén, mert ez az időszak kb. elegendő arra, hogy megfelelő motivációval, nagy odafigyeléssel, kitartással és türelemmel, koncentrációval megszabaduljunk a berögzült, régi, rossz szokásainktól és kialakítsuk az egészségünk megőrzését segítő új szokásainkat" - mondta el Bodon Judit , a NoSalty dietetikus szakértője. Hozzátette, természetesen egyénfüggő, hogy kinél milyen gyorsan zajlanak le ezek a folyamatok, így van, aki gyorsabban halad, és olyan is, akinél akár egy évre is szükség lehet az átálláshoz.
Mivel új szokásokat, új életvitelt szeretnénk meghonosítani, illetve a korábban megszokottak egy részétől meg kell ehhez szabadulnunk, ezért ez a folyamat nem könnyű, illetve rengeteg kompromisszummal jár. "Ami fontos szerintem, hogy ezekre a kompromisszumokra ne mártíromsággal tekintsünk, hanem úgy mint egészséges életünk biztosítékaira" - mutatott rá a dietetikus. Kitért rá, nem is kell végleg lemondanunk a számunkra kedves "bűnös" ételekről sem, hiszen egészséges táplálkozás és kellő fizikai aktivitás mellett időről időre bátran engedhetünk akár egy édes sütemény vagy egy zsírosabb ebédfogás csábításának is.
Ami pedig az életmódváltás végét éri: valójában nem létezik olyan határidő, amely feketén-fehéren jelezné, hogy elértünk a célig. "Valahogy úgy alakul szerintem, hogy egy idő után - kitartó munka, következetesség és türelem mellett - egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy már nem furcsa hetente 3-4-szer edzésre járnunk, hogy sima ügy a reggeli, hogy a boltban a zöldségesnél pakoljuk meg legjobban a kosarunkat és már nem érezzük mártírnak magunkat, ha este kibírjuk fél tábla csoki nélkül" - fogalmazott a szakértő.
Mi a teendő, ha valamivel végképp nem tudunk megbarátkozni az életmódváltás során? Miért fontos, hogy szakember segítségét kérjük a kezdeti időszakban? További részleteket a NoSalty cikkében olvashat.