A fogyáshoz szükséges, hogy testünk több energiát használjon fel naponta, mint amennyit a táplálkozással beviszünk. Mint arra Bodon Judit , a Nosalty dietetikus szakértője rámutatott, ehhez kétféle út vezet. "Egyrészt csökkentjük a napi kalóriabevitelt, másrészt növeljük az energiafelhasználást. Az előbbit az étrendünkön keresztül tudjuk befolyásolni, az utóbbit pedig a fizikai aktivitásunk növelésével."
A megfelelő étrend összeállításához először is meg kell határozni, hogy hány kalóriára van szükségünk a fogyáshoz, amihez mindenképpen érdemes dietetikus segítségét kérni. A HáziPatika.com életmódváltói, Andi és Sanyi például 1700 és 1800 kalóriás diétát követnek, ami a későbbi eredmények függvényében módosulhat majd az elkövetkező időszakban. Persze nem szabad túl alacsony értéket sem megcélozni, mivel az önsanyargatás nem fenntartható hosszú távon, ráadásul a közben leadott kilók is gyorsan visszaszaladhatnak a jojó-effektusnak hála. Szintén fontos szempont, hogy a rendszeres testmozgás energiaigényét is biztosítani kell, ami koplalással nem fog menni.
Önmagukban a kalóriák még nem mérvadóak, figyelmet kell szentelni a tápanyagbevitelre is. "Andinak és Sanyinak 180-200 gramm szénhidrátbevitelt ajánlok. Én általában ennél részletesebben nem szoktam belemenni már a tápanyagok mennyiségébe, hiszen már az nagy eredmény, ha valaki az energia- és szénhidráttartalmat hajlandó számolni, és hiszem, hogy a megfelelő alapanyag-választás, ételkészítési technológia, adagnagyság mellett a fehérje- és zsírbevitel is megfelelően fog alakulni" - mondta el Bodon Judit.
A szakember kitért rá, az étkezések napi felosztása is fontos szempont. Alapesetben a napi energiabevitel negyede származik a reggeliből, ötöde a vacsorából, 35 százaléka pedig az ebédből. A fennmaradó 20 százalékot a tízórai és az uzsonna teszi ki egyenlő felosztásban. A kalóriaszámolás mikéntjéről további részleteket olvashat a Nosalty cikkében .