"Ne egyből egy olimpikon edzéstervét kezdjük el követni, inkább szoktassuk hozzá magunkat fokozatosan, lépésről lépésre a terheléshez. Sem az izmaink, sem az ínszalagjaink, sem pedig a szívünk, érrendszerünk, tüdőnk nincs hozzászokva az edzéshez, ha az elmúlt időszakban nem sportoltunk" - mondta el Kiss Gergely, az Életmódváltók program szakértője a WellnesCafénak . A személyi edző ennek szellemében állította össze a HáziPatika.com két életmódváltó újságírója, Andi és Sanyi edzéstervét is. Kifejtette, kezdetben heti két alkalommal bőven elég átmozgató edzéseket végezni, így hozzászoktatva a szervezetet a fizikai terheléshez, és egyben mérsékelve a sérülésveszélyt.
A tréner kitért rá, a mozgás sokakban idéz fel kellemetlen emlékeket a gyerekkori testnevelésórák kíméletlen felmérői miatt, felnőttként azonban fontos, hogy inkább örömforrásként, kikapcsolódási lehetőségként tekintsünk a sportra. Ehhez meg kell találni a számunkra legmegfelelőbb mozgásformát, legyen szó akár valamilyen egyéni sportágról, akár egy csapatjátékról. "Nem lehetünk minden sportban a legjobbak, de ha több mozgást is űzünk, akkor mindben lehetünk átlagon felüliek! Rossz mozgásforma nem létezik, bármilyen mozgásba is kezdünk bele, máris jobb, mintha nem csinálnánk semmit" - szögezte le Kiss Gergely.
Fogyáshoz és alakformáláshoz a szakember elsősorban a súlyzós edzéseket ajánlja, hozzátéve ugyanakkor, hogy nem szabad elhanyagolni a szív- és érrendszer edzését sem. Érdemes tehát kombinálni az egyes mozgásformákat, azaz a súlyzós edzések mellé beiktatni valamilyen kardióedzést is. Ez utóbbi esetben lehet szó akár úszásról, futásról, kerékpározásról vagy bármiről, ami erősebben hat a vérkeringésre és a tüdő működésére.
Milyen arányban érdemes vegyíteni a kardió és a súlyzós edzéseket? Képesek-e fejleszteni ez utóbbiak az állóképességet? A személyi edző további tanácsaiért kattintson ide .