Az ízületek önmagukban lezárt szerkezeti és működési egységek, amelyek összeköttetésben állnak az egymással szemben álló csontvégekkel. Az ízületek felépítése határozza meg a lehetséges mozgás kiterjedését és irányát. A kívülről inakkal, izommal és szalagokkal körülvett ízület legfontosabb alkotórésze a csontfelszínt borító porc, az ízületi üreg és az ízületi folyadékot termelő ízületi tok.
Hogyan őrizzük meg sokáig ízületeink egészségét?
Sem az egész napos ülés, sem pedig a túlzott igénybevétel nem tesz jót ízületeinknek.
- Ha ülőmunkát végzünk, érdemes legalább óránként egy néhány perces szünetet tartani, egyszerű nyújtógyakorlatok beiktatásával.
- Minden egyes plusz kiló komoly megterhelést jelenthet a térdeknek. A testsúlycsökkenés javíthatja az ízületek egészségét, akár 50 százalékkal mérsékelheti az oszteoartritisz kockázatát.
- A túlzott mértékű testzsír elősegíti az ízületi gyulladás kialakulását, és fokozhatja az ízületi fájdalmat is. Az étrend összeállításakor érdemes csökkenteni az állati eredetű telített zsírok arányát, és mérsékelni a magasabb telített zsírsavtartalmú növényi olajok – a pálma- és kókuszolaj – fogyasztását.
- Az ízületek egészsége szempontjából elengedhetetlen a kalcium megfelelő mennyiségű bevitele. Az ízületi gyulladás a csontritkulásra is hajlamosít, ezért javasolt az étrendbe iktatni napi fél liter tejet, vagy azzal egyenértékű kalciumot tartalmazó tejterméket.
- Az olyan élelmiszerek, mint a mák, a brokkoli vagy a kelkáposzta, bővelkednek csonterősítő kalciumban, mely az izmok normál működéséhez is hozzájárul. A D- és K-vitamin (fillokinon) szintén jelentős szerepet játszhatnak az ízületek egészségének megőrzésében.
A változatos – telítetlen zsírsavakat, mérsékelt mennyiségű sovány húst, naponta legalább négy adag zöldséget és két adag gyümölcsöt tartalmazó – étrend a heti rendszeres halfogyasztás mellett képes csökkenteni a gyulladásos folyamatokat, mivel elősegíti a gyulladást okozó anyagok természetes ürülését a szervezetből.
Sport, sport és sport!
A fizikai aktivitás csökkenti a csonttömegvesztést és a kopásos megbetegedések kialakulásának esélyét, növeli az izomerőt és az ízületek mozgékonyságát, valamint javítja az egyensúlyt. Az ízületek állapotának és egészséges működésének fenntartása rendszeres, az életkornak és teherbírásnak megfelelő fizikai aktivitás révén biztosítható.
Túlsúly esetén ugyanakkor kerülni kell az ízületek túlzott megterhelését, ezért ízületkímélő mozgásformát (például úszás, kerékpározás) célszerű választani. Az edzésprogram megkezdése előtt javasolt a háziorvos tanácsát kérni olyan ismert csont- vagy ízületi probléma esetén, amely a fizikai aktivitás hatására rosszabbodhat.
Az éltető kollagén
A kollagén az izmok, ízületek, inak, porcok, szalagok és csontozat természetes összetevője. Az ízületi porcok csaknem 70 %-át kollagénrostok alkotják. A kollagénnek fontos szerepe van az ízületi porc és ízületi tok újjáépítésében. A kollagén porcerősítő hatását a felépítésének köszönheti, ugyanis a rugalmas rostok hálózatot alkotva teret biztosítanak a vízmegkötő kondroitinnak és glükozaminnak.
A kollagént a szervezetünk termeli, de a kollagéntermelés 25 éves kor fölött egyre csökken, és 50-60 éves korunkra szinte teljesen megszűnik. Éppen ezért mind az aktív, mind a mozgásszegény életmódot folytató emberek számára javasolt a kollagénben gazdag ételek és/vagy táplálék kiegészítők rendszeres vagy időközönkénti fogyasztása, kiváltképpen idősebb korban.