A második leggyakoribb ok, amely miatt a betegek orvoshoz fordulnak, az a derékfájás illetve egyéb, a “lumbágó” csoportba tartozó mozgásszervi panaszok, amelyeknek egyértelmű oka és rizikófaktora a mai ülő életmód, a helytelen testtartás és mozgásszegény életvitel.
Mi okozhatja a derékfájást?
A derékfájás hátterében a gerinc és a lágyrészek (izmok, inak) különböző eredetű és súlyosságú elváltozásai állnak. A gerinc úgynevezett kopásos elváltozásai azt jelentik, hogy a szövetek rugalmatlanná válnak, elhasználódnak, a gerinc kisízületei, a csigolyák elmozdulhatnak normál helyzetükből, emiatt a gerinc görbületei is deformálódhatnak és megváltozik a testtartás. Hirtelen, rossz mozdulat hatására ezek a kis ízületek kimozdulhatnak, sérülést, gyulladást okozva a környezetükben.
Hogyan előzhetjük meg a bajt?
Nem mindegy, min ülünk!
"A legfontosabb dolog, hogy ülőmunkánkat ergonomikusan kialakított munkaállomáson végezzük. Ha számítógépen dolgozunk, a monitor lehetőleg szemmagasságban helyezkedjen el, pont velünk szemben. A szék kiválasztásánál is érdemes tekintetbe venni, hogy állítható magasságú, kartámaszú és háttámlájú és lehetőleg rugalmas legyen” – tanácsolja Bányai Nikolett, a Budai Fájdalomközpont gyógytornásza.
Mozduljunk meg!
Bármilyen RENDSZERES mozgást végzünk, az agy izomerősítő, izompólya nyújtó, vérkeringést fokozó és tartást korrigáló hatású endorfint termel, amelyek az agyban akadályozza az idegsejteket abban, hogy továbbítsák a fájdalomingert. Természetesen már meglévő fájdalom esetén nehéz és kockázatos is lehet bármilyen mozgásba belevágni, de kezdetnek akár a tempós gyaloglás is megteszi, funkcionális gyakorlatokkal pedig a mozgásterapeuta és a gyógytornász segíthet.
Az ülőmunka okozta derékfájás és más fájdalmak esetén olyan speciális gyakorlatokat tudunk tanítani, amelyek azonnal enyhítenek a feszültségen, de néhány alkalom során komplexen képesek az ülőmunkában felvett kényszertartás, a rosszul terhelt gerinc, a feszült nyak és váll kimozgatására, a derékfájás és a későbbi komolyabb betegségek megelőzésére.
– hangsúlyozza Bányai Nikolett gyógytornász.
Megfelelő étrend kialakítása
Bizonyos tanulmányok szerint a krónikus fájdalom összefüggésben lehet a szervezetben jelen lévő (tartós) gyulladással. A gyulladás fenntartásához pedig olyan tápanyagok is hozzájárulhatnak, mint a feldolgozott élelmiszerek, a transzzsírsavak és a cukor. Ugyanakkor vannak olyan gyulladáscsökkentő hatású tápanyagok, amelyek közvetve a fájdalom csökkenését is támogathatják, mint a zöldségek, a gyümölcsök, a magvak, a halak és a teljes kiőrlésű gabonák.
Emeljünk egyenes háttal
Kisebb-nagyobb súlyt (legyen az bevásárlószatyor vagy tégla) mindig egyenes derékkal emeljünk. A csípőt egyenesen kell tartani, a térdeket enyhén behajlítani. Emeléskor a comb és farizom dolgozik, a hát stabilizálja a törzset.
Adjuk le a súlytöbbletünket
Súlytöbbletünk, kiváltképp, ha tetemes, megviseli a hátunkat, hiszen a testünknek 0-24 órában extra súlyt kell cipelnie. Amennyiben életmódváltással, szép, egészséges tempóban lassan leadjuk a plusz kilóinkat, a derekunk és a hátizomzatunk meghálálja.