Egy norvég tanulmány szerint a dohányzók több opioid (kábító) fájdalomcsillapítót iratnak fel, mint a nemdohányzók.
Az erős opioid fájdalomcsillapítók használata nagyon elterjedt az erős fájdalmak enyhítésére a világ több részén, használatuk azonban vitatott, ugyanis nagy a hozzászokás veszélye. Olyan tényezők, mint például az alkohol vagy drogfogyasztás, megnövelheti a felírt gyógyszerrel való visszaélés esélyét.
Az is bizonyított, hogy a dohányzás befolyásolhatja az opioid használatát - állítja Dr. Svetlana Skurtveit, az Oslo-i Norvég Egészségügyi Intézet kutatója az Annals of Epidemiology-ban megjelent tanulmányában. A vizsgálatok során Dr. Skurtveit és kollégái közel 13000 férfi és 16000 nő adatait elemezték. A 30 és 75 év közötti vizsgált személyek egy egészségügyi felmérés résztvevői voltak 2000 és 2002 között.
A toborzás ideje alatt még egyik résztvevő sem szedett opioid fájdalomcsillapítót.
Természetesen, ez nem azt jelenti, hogy aki 12 adagnál több opioid fájdalomcsillapítót kapott a 4 év alatt, az rászokott, vagy visszaélt ennek használatával - teszik hozzá a kutatók. Ez a tanulmány azonban azt sugallja, hogy a nikotinfüggőség előrevetítheti az opioidok gyakoribb használatát. "Számos tanulmány bebizonyította már, hogy az opioidok és a nikotin módosíthatja egymás hatását." Skurtveit és kollégái azt is hozzátették, hogy a dohányzás a fájdalomérzetet is befolyásolhatja. "Az orvosok vegyék figyelembe páciensük dohányzási szokásait, mielőtt opioidot írnak fel nekik" - összegzett a kutató.
Animáció: HáziPatika.com