Orvoshoz viszont ritkán fordulnak vele, mert kellemetlen érzés erről beszélni. Pedig egyszerű lélektani okoktól elkezdve egészen komoly betegségekig sok oka lehet a fájdalmas közösülésnek.
1. Hüvelyi szárazság
Ebben az esetben a pénisz nehezen tud behatolni a hüvelybe. A hüvelyi szárazság oka lehet gyógyszer-mellékhatás (például jelentkezhet antidepresszánsok vagy fogamzásgátlók szedése esetén), illetve a menopauza is előidézheti. Ezeken kívül ennek a problémának lelki okai is lehetnek, tudatalatti tiltakozást, párkapcsolati gondokat is jelezhet vele a szervezet. Vízalapú síkosító használatával a probléma orvosolható, de a lelki okokat természetesen nem szünteti meg.
2. Gombás fertőzés
Ha a nemi szervek viszketnek, aktus után pedig vörösek is gyulladtak, lehetséges, hogy gombás fertőzés áll a háttérben. Ebben az esetben keresse fel nőgyógyászát, aki szájon át bevehető gyógyszer és/vagy krémet írhat fel a fertőzés kezelésére. Kevesen tudják, de az antibiotikum szedése nemcsak a bélflórát, hanem a hüvelyflórát is károsítja, így hajlamosabbá tesz a gombás fertőzésekre.
3. Petefészekciszta
A mély behatolás során a medence egyik oldalán érzett szúró fájdalom petefészekcisztára utalhat. Ez egy folyadékkal teli kinövés, amely többnyire veszélytelen és magától elmúlik. Ultrahangos felvétel során derülhet fény a jelenlétére, szükség esetén műtéti úton távolítják el. PCOS esetén mindkét petefészekben 8-10 mm-es kis ciszták jelennek meg, ez azonban nem csak nőgyógyászati probléma, hanem nagyon összetett tünetegyüttes.
4. Endometriózis
Ha lüktető fájdalmat érez behatolás közben vagy szeretkezés után, lehetséges, hogy endometriózis áll a háttérben. Ennek a nőgyógyászati betegségnek tünete még az átlagosnál fájdalmasabb menstruáció és a páciens az ovuláció során is tapasztalhat alhasi fájdalmat. A betegség legsúlyosabb szövődménye a meddőség.
5. Húgyúti fertőzés
A szex közben érzett általános jellegű fájdalom, illetve gyakori vizelési inger, fájdalmas vizelés és véres vizelet húgyúti fertőzésre utal. Kezelése antibiotikumos kezelést igényel, kevésbé súlyos esetben tőzegáfonya-kapszula szedésével is enyhíthetünk a tüneteken.