A fejfájás típusai és gyógyszeres kezelése

Szinte minden ember életét megkeseríti időnként a hasogató fejfájás. Mik állhatnak a kellemetlen panaszok mögött, és milyen gyógyszereket érdemes szedni?

Fejfájás miatt szinte minden ember szenved időnként, az egyik leggyakoribb panasz mögött ugyanis rengeteg tényező állhat. Kiválthatja például a túlzott alkohol-, vagy a túl kevés folyadékfogyasztás, számtalan betegség az egyszerű megfázástól a daganatokig, de egyeseknél az időjárási frontok is felerősíthetik a panaszokat. A mögötte álló okok függvényében a fejfájásnak többféle típusa ismert, ezek pedig a kezelés módját is alapvetően meghatározzák.

Már az ókori görög orvos, Hippokratész is felismerte, hogy a fejfájás jelentkezhet önállóan, illetve valamilyen betegség kísérőjeként - ez alapján primer, illetve szekunder típusról beszélhetünk. A primer fejfájásoknak, mint amilyen a migrén, nincs nyilvánvaló fizikai oka. A szekunder fejfájások más körülmények vagy betegségek (például másnaposság, fejsérülés, agyhártyagyulladás vagy melléküreg-gyulladás) miatt lépnek fel. Az orvostudomány fejlődésével az évszázadok során egyre többet tudtak meg ennek a kellemetlen panasznak a hátteréről, amely alapján már többféle típusát is megkülönböztetik. Leggyakrabban az alábbiak okoznak gondot.

Migrén

Sokan a fejfájás általános szinonimájaként használják, pedig csupán egy igen gyakori típusáról van szó. A migrén rohamokban jelentkező heves fejfájás, amely többnyire a fej egyik oldalát érinti, ritkábban jelentkezik csak mindkét oldalon. A panaszokat látási, hallási vagy egyéb idegrendszeri tünetek előzhetik meg. Leggyakrabban fiatal és középkorú nőknél fordul elő.

Tenziós fejfájás

Míg a migrén nagyobb arányban érinti a nőket, az úgynevezett tenziós fejfájás mindkét nemet egyenlő arányban sújtja. A tompa, sajgó fájdalom rendszerint a fej mindkét oldalára lokalizálódik, legintenzívebb a homlok- és tarkótájon. Bizonyos esetekben néhány óra alatt elmúlik, míg súlyosabb állapotban akár napokig is elhúzódhat. Jellemzően a túlzott stressz és a megterhelő szellemi munka nyomán alakul ki.

Tünetként a fejfájás háttérben meghúzódó betegségekre is felhívhatja a figyelmet
Tünetként a fejfájás háttérben meghúzódó betegségekre is felhívhatja a figyelmet. Fotó: iStock

Cluster fejfájás

Az előbbieknél jóval ritkább, de intenzívebb fájdalommal is jár a cluster fejfájás . Átlagosan a lakosság kevesebb, mint 0,1 százaléka szenved csak tőle, legnagyobb arányban a dohányzó férfiak körében alakul ki. A kínzó, általában féloldali fejfájás 1-2 órán át tart, ugyanazon az oldalon szemdagadás, könnyezés és orrfolyás is jelentkezik. A rendkívül intenzív fájdalom miatt a betegek többségének rendszeresen erős gyógyszereket kell szednie.

Egyéb, "vegyes" fejfájás

Mitől jelentkezhet éjszakai fejfájás? Részletek itt.

Ebbe a kategóriába többféle primer fejfájás is tartozhat, ami közös mindegyikben, hogy valamilyen külső inger erősíti fel a panaszokat. Kiválthatja valamilyen túlzott megerőltetés, szexuális aktivitás vagy a hideginger, amelyet akkor tapasztalhatunk, ha túl gyorsan habzsolnánk a fagylaltunkat.

Hogyan kezelhetőek a fejfájások?

Mivel a fejfájás kialakulásában számtalan tényező szerepet játszhat, a hatékony kezelés érdekében fontos feltérképezni a kiváltó okokat is. A leggyakrabban előforduló tenziós fejfájást gyorsan és hatékonyan enyhítik a vény nélkül kapható fájdalomcsillapító készítmények is. Jól reagálhatnak az olyan nem-szteroid gyulladáscsökkentőkre is, mint az acetilszalicilsav és a diklofenák.

A migrén kezelésekor a fájdalomcsillapítók mellett szükség lehet például hányáscsillapítókra is. Hogyha a panaszok rendszeresen visszatérnek, feltétlenül fel kell keresni egy háziorvost, aki további készítményeket (például görcsoldókat, antidepresszánsokat, magnéziumot) is felírhat. Bizonyos migrénspecifikus gyógyszerek a clusterrohamok kezelésére is jól használhatóak, illetve a megelőzésképpen időnként vérnyomáscsökkentők szedését is javasolhatja az orvos.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütésre van kilátás, majd délutántól időszakosan megnövekedhet a felhőzet. Főként az Észak-Dunántúlon és az Északi-középhegység tágabb térségében már előfordulhat egy-egy zápor, zivatar, de kialakulásukra inkább az esti óráktól számíthatunk nagyobb számban. A déli, délnyugati szél nagy területen lesz élénk, a délnyugati megyékben helyenként meg is erősödik. Zivatarok környezetében viharos széllökés is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 26 és 31 fok között valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Baranya
Legrosszabbul:
Bács-Kiskun
Kezdjük újra