Fejfájás miatt szinte minden ember szenved időnként, az egyik leggyakoribb panasz mögött ugyanis rengeteg tényező állhat. Kiválthatja például a túlzott alkohol-, vagy a túl kevés folyadékfogyasztás, számtalan betegség az egyszerű megfázástól a daganatokig, de egyeseknél az időjárási frontok is felerősíthetik a panaszokat. A mögötte álló okok függvényében a fejfájásnak többféle típusa ismert, ezek pedig a kezelés módját is alapvetően meghatározzák.
Már az ókori görög orvos, Hippokratész is felismerte, hogy a fejfájás jelentkezhet önállóan, illetve valamilyen betegség kísérőjeként - ez alapján primer, illetve szekunder típusról beszélhetünk. A primer fejfájásoknak, mint amilyen a migrén, nincs nyilvánvaló fizikai oka. A szekunder fejfájások más körülmények vagy betegségek (például másnaposság, fejsérülés, agyhártyagyulladás vagy melléküreg-gyulladás) miatt lépnek fel. Az orvostudomány fejlődésével az évszázadok során egyre többet tudtak meg ennek a kellemetlen panasznak a hátteréről, amely alapján már többféle típusát is megkülönböztetik. Leggyakrabban az alábbiak okoznak gondot.
Migrén
Sokan a fejfájás általános szinonimájaként használják, pedig csupán egy igen gyakori típusáról van szó. A migrén rohamokban jelentkező heves fejfájás, amely többnyire a fej egyik oldalát érinti, ritkábban jelentkezik csak mindkét oldalon. A panaszokat látási, hallási vagy egyéb idegrendszeri tünetek előzhetik meg. Leggyakrabban fiatal és középkorú nőknél fordul elő.
Tenziós fejfájás
Míg a migrén nagyobb arányban érinti a nőket, az úgynevezett tenziós fejfájás mindkét nemet egyenlő arányban sújtja. A tompa, sajgó fájdalom rendszerint a fej mindkét oldalára lokalizálódik, legintenzívebb a homlok- és tarkótájon. Bizonyos esetekben néhány óra alatt elmúlik, míg súlyosabb állapotban akár napokig is elhúzódhat. Jellemzően a túlzott stressz és a megterhelő szellemi munka nyomán alakul ki.
Cluster fejfájás
Az előbbieknél jóval ritkább, de intenzívebb fájdalommal is jár a cluster fejfájás . Átlagosan a lakosság kevesebb, mint 0,1 százaléka szenved csak tőle, legnagyobb arányban a dohányzó férfiak körében alakul ki. A kínzó, általában féloldali fejfájás 1-2 órán át tart, ugyanazon az oldalon szemdagadás, könnyezés és orrfolyás is jelentkezik. A rendkívül intenzív fájdalom miatt a betegek többségének rendszeresen erős gyógyszereket kell szednie.
Egyéb, "vegyes" fejfájás
Ebbe a kategóriába többféle primer fejfájás is tartozhat, ami közös mindegyikben, hogy valamilyen külső inger erősíti fel a panaszokat. Kiválthatja valamilyen túlzott megerőltetés, szexuális aktivitás vagy a hideginger, amelyet akkor tapasztalhatunk, ha túl gyorsan habzsolnánk a fagylaltunkat.
Hogyan kezelhetőek a fejfájások?
Mivel a fejfájás kialakulásában számtalan tényező szerepet játszhat, a hatékony kezelés érdekében fontos feltérképezni a kiváltó okokat is. A leggyakrabban előforduló tenziós fejfájást gyorsan és hatékonyan enyhítik a vény nélkül kapható fájdalomcsillapító készítmények is. Jól reagálhatnak az olyan nem-szteroid gyulladáscsökkentőkre is, mint az acetilszalicilsav és a diklofenák.
A migrén kezelésekor a fájdalomcsillapítók mellett szükség lehet például hányáscsillapítókra is. Hogyha a panaszok rendszeresen visszatérnek, feltétlenül fel kell keresni egy háziorvost, aki további készítményeket (például görcsoldókat, antidepresszánsokat, magnéziumot) is felírhat. Bizonyos migrénspecifikus gyógyszerek a clusterrohamok kezelésére is jól használhatóak, illetve a megelőzésképpen időnként vérnyomáscsökkentők szedését is javasolhatja az orvos.