A krónikus fájdalom szindróma egy sokat vizsgált, de a mai napig rejtélyes betegség. Dr. Arnold Dénes Arnold fájdalomspecialista szerint sokszor egy pszichés trauma, egy negatív élmény "hív be" egy régi fájdalomemléket, és ha a pszichés trauma állandósul, akkor a fájdalomemlék is rögzül: gyakran egy-egy testtájékra vetülve, például az alsó háti, nyaki gerincre, vállövekre, más mozgásszervre.
Az esetek többségében azonban a krónikus fájdalom szindróma eredője egy sérülés vagy betegség. Ez az eredő viszont további komplikációkhoz vezet, amelyek súlyosbítják a fájdalmat, illetve további, másodlagos komplikációkat okozhatnak. Hogyan néz ez ki a gyakorlatban?
Tipikus eset, hogy a fájdalom miatt az érintett nem tud nyugodtan aludni. Kis idő múlva a kialvatlanság rányomja bélyegét a nappalokra is, hiszen egyre nehezebb lesz koncentrálnia, és megbirkóznia az addig is jelenlévő fájdalommal. Sokaknál a munkavégzés is veszélybe kerül, ami újabb komoly stresszforrást jelent. Emiatt egyre többször jelentkezhet alvászavar , megromolhatnak az emberi kapcsolatok, miközben egyre kibírhatatlanabbnak tűnik a fájdalom, végső soron pedig jelentősen romlik az életminőség. A fájdalom maga leggyakrabban fejfájás, ízületi vagy hátfájdalom, de a krónikus fájdalom szindróma kialakulhat nyak-, váll-, csípő- vagy bármely izom- vagy idegi fájdalom alapján.
Ez a 7 leggyakoribb tünet
Az Egyesült Államokban közel 100 millió embert érint a krónikus fájdalom szindróma, és hazánkban is rengetegen szenvednek tőle, sokszor orvostól orvosig járva. Ezek a hetek, hónapok, akár évek pedig testi és lelki értelemben is megviselik a betegeket, akik néha már-már elviselhetetlennek érzik az állapotukat. Ráadásul a fáradtság és a depresszió tovább csökkenti a szervezet által termelt természetes fájdalomcsillapító hatású anyagok szintjét, ami további romlást okozhat akár az egész immunrendszert érintően. Mindebből következően nem lenne szabad túl sok időt tölteni a fájdalom ördögi körében, hanem - mielőbb beazonosítva a tüneteket - segítséget kell kérni.
Íme, a 7 leggyakoribb tünet, amely krónikus fájdalom szindrómára utalhat:
- Közepes vagy annál súlyosabb, nem múló fájdalom, égő, nyilalló, bizsergő vagy tompa fájdalomérzet.
- Szorító, merev érzés, szinte állandó diszkomfortérzet.
- Tartós fáradtság, kimerültség.
- Álmatlanság, alvászavarok.
- Csökkent nappali aktivitás, csökkenő libidó, megnövekedett pihenési igény.
- Hangulatváltozás, amely ingerlékenységtől szorongásig, depresszióig terjedhet.
- Valamilyen téren (munkában, szociális kapcsolatokban, alkalmazkodásban) jelentkező képességcsökkenés.
Ahogy a probléma, úgy a kezelés is összetett lehet
Ahogyan azonnali ellátást igénylő sérüléseknél felkeressük a szakorvost, úgy krónikus fájdalom szindróma esetén sem szabad feladni a reményt, hogy van segítség. Tény, hogy sokan több stációt is végigjárnak, míg pontos diagnózishoz és hatékony kezeléshez jutnak, de valóban fontos, hogy az érintettek ne adják meg magukat a lefelé tartó spirálnak - mondja a szakértő.
A rendkívül alapos kikérdezés és vizsgálat alapján felállított diagnózis szinte már fél gyógyulás. Ha megtaláltuk a forrást, eldönthetjük, hogy milyen kezelés válik be leginkább, vagy hogy milyen kombinált kezelés lehet a legnagyobb hatásfokú. Szóba jöhet célzott injekciókúra éppúgy, mint természetes hatóanyagtartalmú eljárások, mint hialuronsavas vagy orvosi kollagéninjekciók, lökéshullám terápia, gyógytorna, és akár mentálhigiénés, pszichológusi, pszichiáteri támogatás. A komplex fájdalomcsillapító és oki kezeléseknek éppen az a lényege, hogy több "fronton" közelítsünk a krónikus fájdalom szindróma felé, és mindenképpen bátorítsuk a sokat szenvedett pácienseket, hogy a javulás, a gyógyulás elérhető.
Forrás: Fájdalomközpont