A migrénes roham korai jelei

Látászavarok, hangulatingadozás, fáradtság, emésztési panaszok - migrénes rohamra több meglepő tünet is utalhat. Fontos, hogy az érintettek figyeljenek az alábbi jelekre, hiszen a migrén a rohamok legelején csillapítható leghatékonyabban.

A migrént nagyon sokan a fejfájás szinonimájaként használják, pedig akit gyötörtek már efféle tünetek, jól tudhatja, hogy sokkal többről van szó. Egy rohamokban jelentkező, akár három napig is kínokat okozó tünetegyüttest takar, amely a fejfájás mellett nagyon sokszor jár együtt szédüléssel, émelygéssel, hányingerrel, illetve fény- és hangérzékenységgel egyaránt. Változó gyakorisággal jelentkezik, de általánosságban elmondható, hogy a migréneseknél havonta kétszer-háromszor tapasztalhatóak az akár két-három napig is tartó rosszullétek.

Melyek a leggyakoribb tévhitek a migrénről ?

A rohamok letaglózó, rendkívül intenzív fájdalommal járhatnak, a szédülés miatt a beteg sokszor a munkáját is képtelen ellátni és le kell feküdnie pihenni. Persze sosem jönnek jókor ezek a panaszok, de különösen veszélyes lehet, ha a migrén például autóvezetés közben tör ránk. Fontos ezért, hogy már az első gyanús jeleket észleljük, így felkészülhetünk rá. Összegyűjtöttük, hogy mely tünetek utalhatnak arra, hogy migrénes roham közeleg.

A migrén nem csupán egyszerű fejfájás, hanem egy összetett tünetegyüttes
A migrén nem csupán egyszerű fejfájás, hanem egy összetett tünetegyüttes. Fotó: Getty Images

Meglepő tünetek jelezhetik a migrént

Tünetei alapján megkülönböztethetünk közönséges, illetve aurás migrént. Utóbbi esetében az "aurás" panaszok nagyjából 10-30 perccel a rohamok előtt jelentkeznek, sok betegnél ezek az első intő jelek, amelyek a rohamra figyelmeztethetnek. Legtöbbször valamilyen látászavart tapasztalnak az érintettek: látóterük beszűkül, csőszerűvé válik, illetve vibráló, villogó fények tompítják a látásunkat. Az aura alatt jelentkezhet kéz- és lábzsibbadás is, megesik, hogy az érintett átmenetileg nem tud beszélni sem. Ezek a panaszok ugyanakkor nem tartósak.

Néhány betegnél ugyanakkor általánosabb tünetek is utalhatnak a migrénes roham kialakulására. Akár órákkal a roham előtt jelentkezhet például fáradtság, álmosság, ilyenkor többször ásítunk és egyre nehezebben tudunk a feladatainkra koncentrálni. A migrénesek egy része a rosszullétek előtti falásrohamokról számol be, például nagyon megkívánják az édességeket, leginkább a csokoládét. Persze ezt számos más dolog is kiválthatja, sok esetben a vércukorszint bezuhanása miatt leszünk "kívánósak" - a migrénesek számára azonban intő jel lehet, hogy újabb roham közeledik.

A fáradtságon túl sokaknál lehangoltság, nyomott hangulat előzi meg a migrénes panaszokat, vannak viszont olyanok, akiken éppen hogy feldobott, eufórikus hangulat lesz úrrá. Ezek a különös hangulatbeli változások órákkal, de akár napokkal a roham előtt jelentkezhetnek, nem árt ezért odafigyelni rájuk. Előfordulhat az is, hogy valamilyen emésztőrendszeri panasz előzi meg a migrént: sok beteg jelezte, hogy a rohamokat megelőzően hasfájást, hasmenést, vagy székrekedést tapasztalt. Ezek szintén nagyon általános tünetek, amelyek hátterében számos dolog húzódhat. Hogyha azonban a felsorolt panaszok közül több is jelentkezik, látszólag indokolatlanul, tanácsos felkészülni egy migrénes rohamra.

Mit tegyünk a migrénes roham előtt?

Ha visszatérően szenvedünk erős migrénes rohamoktól , mindenképpen érdemes neurológus szakorvost felkeresnünk, mert léteznek olyan vényköteles gyógyszerek, amelyek csökkenthetik a migrénes rohamok előfordulási gyakoriságát és erősségét. Ugyanakkor a házi patikánkba is érdemes beszerezni néhány készítményt, hiszen a roham alatt az sem biztos, hogy fel tudunk kelni az ágyunkból. A fejfájásra használt szokásos gyógyszerek általában önmagukban nem elég hatásosak, érdemes kimondottan a migrénesek számára ajánlott kombinált készítményeket (például fájdalomcsillapító, koffein és drotaverin kombinációja) keresni. Speciális hatóanyagokat tartalmazó (ún. triptánok) vényköteles gyógyszerek is segíthetnek a tünetek enyhítésében. Ezeket minél hamarabb, már a roham legelején be kell venni, így mérsékelhető a roham erőssége és időtartama. Érdemes lehet hányinger és hányás csillapítására szolgáló készítményekből is tartani otthon, ha a migrén ilyen jellegű panaszokat is kivált.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A gyógyszerek mellett fontos figyelni az életmódra is, kerülni azokat a provokáló faktorokat, amelyek a migrénes rohamot beindítják. Ha biztos megoldást nem is jelent, a rohamok egy része a megfelelő életmóddal megelőzhető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.