A sarok feladata, hogy biztosítsa a támasztékot a test súlyának, éppen ezért minden egyes lépésnél jelentős behatásnak tesszük ki. Járáskor a testsúly 1,25-szöröse, futáskor a 2,75-szöröse nehezedik a lábunkra. Ez a magyarázata annak, miért olyan érzékeny és sérülékeny ez a terület. Különösen tinédzsereknél gyakori a sarok ütődései miatt kialakuló fájdalom, hiszen ebben a korban még nem teljesen kifejlett a sarokcsont, így könnyebben dörzsölődhet a többi csonton.
"A sarokban jelentkező fájdalmak döntő része mögött mechanikai okok állnak, de meghúzódhat a háttérben arthritis ( ízületi gyulladás ), arthrosis (ízületi kopás), elhízás, fertőzés, autoimmun- és neurológiai probléma, trauma, csontritkulás és más csontbetegségek, illetve valamilyen több szervrendszert érintő betegség is. Az egyik leggyakoribb probléma azonban a talpon átívelő vastag kötőszöveti szalag, a talpi bőnye gyulladása. Mivel ennek a szalagnak fontos szerepe van a talp izmainak, inainak és a láb boltozatának fenntartásában, könnyű túlterhelni" - mondta el dr. Arnold Dénes Arnold MSc fájdalomspecialista, a Fájdalomközpont sebésze. "Ilyenkor a normális 2-4 milliméter vastagságúról akár 6-10 milliméternyire is vastagodhat, ami miatt reggel, valamint hosszabb állás és lépcsőzés következtében fájdalom jelentkezik. Tünet lehet, ha nem tudjuk visszafeszíteni a lábfejet, nem tudunk lábujjhegyre emelkedni, vagy zsibbadást érzünk" - tette hozzá.
Hét megoldás sarokfájdalom ellen
- Elsősorban pihentetni kell a lábat, különösen kerülni a futást és a járást kemény talajon.
- Ajánlatos hideg borogatást helyezni a lábra (de nem közvetlenül a sarokra), valamint lábfejnyújtó gyakorlatokat végezni.
- Nagyon fontos a megfelelő cipő kiválasztása sportoláshoz és hétköznapra is, a túl magas talp kerülendő. Hasznosak lehetnek a cipőkben elhelyezhető sarokpárnák, sarokemelők. Ebből a szempontból veszélyesek a túl lapos és kidolgozatlan talpú papucsok, a flip-flopok, valamint a magassarkú, ha túl korán kezdjük hordani.
- Ha sportolunk, megfelelő bemelegítéssel jelentősen csökkenthetjük a sarkat érő terhelés erősségét.
- Amennyiben a pihentetés és a tehermentesítés sem hoz eredményt, szóba jöhet a lágyrészekhez kifejlesztett biokompatibilis hialuroninjekció. A hialuronsav a lágyrészek (izmok, inak, szalagok) alapvető alkotóeleme, amely a sérült testrész azonnali regenerációját teszi lehetővé, biztosítva az izmok és szalagok hegmentes gyógyulását. Ez fontos, mert a hegesedéssel történő gyógyulás miatt gyengébb teherbírású és teljesítőképességű marad az izom, illetve a szalag. Csak hegmentes gyógyulással tud teljesen visszaállni az egészséges állapot és a terhelhetőség. A hialuronsav emellett gyulladáscsökkentő, ennek köszönhetően már az első injekció után is mérséklődnek a fájdalmak.
- Természetes megoldás lehet még a lökéshullám-terápia, amely magas energiatartalmú hanghullámok segítségével beindítja a szervezet saját öngyógyító mechanizmusait, csökkenti a gyulladást, javítja a vérellátást, serkenti az anyagcserét. Ezenkívül felgyorsítja a prokollagének szintézistét, amely az izom- és szalagsérülések gyógyulásának feltétele.
- Amennyiben nincs javulás, meg lehet próbálni 2-3 alkalommal a szteroidos injekciókat, amelyek bár csökkentik a fájdalmat, a mellékhatások miatt ritkán ismételhetőek. A konzervatív terápiák közül a terápiás röntgenbesugárzásnak van időnként jó eredménye, illetve ha szükséges, szóba jöhet sebészi beavatkozás is.