A szekunder fejfájások fajtái

A fejfájásoknak több típusa van. Hippokratész óta tudjuk, hogy a fájdalom jelentkezhet önállóan, illetve egyéb betegség vagy körülmény tüneteként. Ez utóbbit szekunder fejfájásnak nevezzük.

Az ilyen fájdalmak lehetnek tőlünk függetlenek, tehát okozhatja őket egy lappangó betegség vagy például időjárási front. Viszont előfordulhat az is, hogy mi tehetünk róluk: túlzásba vittük az alkoholfogyasztást, vagy túl sokat tartózkodtunk tűző napon.

Nem biztos, hogy agydaganat

Az egyes fejfájások mögött nagyon gyakran húzódnak szervi megbetegedések, nemcsak az agyban, hanem a test más területein is. Erősebb fejfájást tapasztalva sokan gondolnak agydaganatra , de ez a gyanú szerencsére ritkán igazolódik be. Ezen kívül okozhatja még agyhártya- vagy agyvelőgyulladás, emésztőszervi megbetegedés vagy belső elválasztású mirigyek (például pajzsmirigy) működési zavarai. Sokszor van kapcsolatban a túl alacsony vagy túl magas vérnyomással, a felső légutak heveny gyulladásával, az 1-es típusú diabétesz (más néven fiatalkori cukorbetegség) kezdete pedig szinte mindig fejfájással jár. Kisgyermekeknél a fájdalom gyakran jelez látászavart, 40 évnél idősebb felnőtteknél pedig akár zöldhályogot is.

A szervi betegség okozta szekunder fejfájások alátámasztása diagnosztikai tesztek segítségével történik, az orvos gyakran rendel el vérvételt, agyi képalkotó vizsgálatot vagy röntgent.

A fejfájásról és típusairól

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Sérülés vagy túl sok gyógyszer is okozhatja

A fájdalmat kiválthatja valamilyen baleset is: akármilyen fejsérülés ér minket, mindig fennáll az agyrázkódás gyanúja. Ilyenkor a fájdalom folyamatosan enyhül, majd 7-10 nap alatt megszűnik. (Ha tehetjük, ebben az időszakban inkább pihenjünk .)

A szekunder fejfájás komoly betegségek előjele lehet

A szekunder fejfájás komoly betegségek előjele lehet Akár az éjszakai fogcsikorgatás is kiválthat fejfájást, de gyakoriak pszichés eredetű zavarokkal (például pánikbetegséggel ) összefüggő fájdalmak is. Az ilyen esetekben természetesen az eredeti okot kezelik, előbbi esetben szájsebészeti beavatkozás, utóbbiban pszichoterápia segíthet. Kevéssé ismert, de nagyon gyakori ok az úgynevezett fájdalomcsillapító-abúzus, tehát amikor a túl sok rohamkezelésre használt gyógyszer maga is fejfájást okoz. Ezért ha heti több mint két fájdalomcsillapító bevételére kényszerül, mindenképpen forduljon orvoshoz.

Egyéb körülmények

A fejfájás egyik leggyakoribb oka a stressz, vagy az ezzel összefüggő alvászavar, rendszertelen étkezési szokások és mozgáshiány. Sokan az időjárási körülményeket hibáztatják, és bár ez nem mindig helytálló , de a hideg- vagy melegfrontok valóban ludasak lehetnek. Ezen kívül egyes ételek és italok (például vörösbor, sajt, kávé vagy csokoládé) túlzott fogyasztása esetén is nagyobb az esélyünk, hogy megfájduljon a fejünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra