A cluster fejfájás a népesség kevesebb mint 1 százalékát érinti, az első roham általában 31 éves kor körül jelentkezik. A primer fejfájások (link) közé sorolják, tehát nincs másodlagos oka. A betegség pontos okát évszázadok óta kutatják - egyelőre annyit sikerült megtudni, hogy a hipotalamusz fontos szerepet játszik a kialakulásában.
Óramű pontossággal jelentkezik
A cluster fejfájásnak két további fajtája létezik: epizodikus vagy krónikus. Előbbi esetén a rohamperiódus egy héttől egy évig is eltarthat, majd minimum egy év szünet következik. A rohamok ilyenkor naponta többször is jelentkezhetnek, leggyakrabban éjszaka. Ezzel szemben a krónikus típus esetén a periódus több mint egy évig húzódik, vagy a rohammentes időszak kevesebb mint egy hónapig tart.
Öngyilkosságba is kergethet
A cluster fejfájás az egyik legkínzóbb fájdalom , amelyet ember átélhet, krónikus formájában szenvedők gyakran követnek el öngyilkossági kísérletet.
A fájdalom féloldali, a szem környékén alakul ki, innen terjed homlokra, halántékra, de akár nyakra és állkapocsra is. Gyakori kísérőtünet a szemvörösség, könnyezés, lógó szemhéj, orrdugulás vagy orrfolyás az érintett oldalon. A rohamokat nyugtalanság kíséri, a beteg nem tud egy helyben maradni. A rohamokkal járhat még hányás, hányinger, fény-, hang- és szagérzékenység.
A fájdalom kezelése
Mivel nagyon keveset tudunk a betegség kialakulásáról, a kezelés sem egyszerű. Gyakran idézik elő bizonyos ételek, stressz vagy éppen annak hiánya, illetve időjárási körülmények. Az alkoholfogyasztás , a dohányzás, a délutáni alvás, pácolt és füstölt húsok fogyasztása erősen ellenjavallt, gyógyszerek közül pedig a szívpanaszokra felírt nitroglicerin idézhet elő rohamot.
A cluster fejfájás a legkínzóbb fejfájás-típus
Már fennálló roham kezelésére Magyarországon két mód kínálkozik. A sumatriptán injekció vagy orrspray 5-10 perc alatt eléri hatását, megelőző jellege viszont egyáltalán nincs. A másik lehetőség az oxigén : egy 2009-es vizsgálat szerint 10-15 liter/perc sebességgel belélegezve maximum 15 perc alatt megszünteti a rohamot a betegek több mint háromnegyedénél. A rohamok megelőzésére rengeteg különböző gyógyszer használatos (http://clusterheadache.uw.hu/gyo.html ), mint például triptán-, szteroid-, ergotamin-készítmények. Ezeket orvos írhatja csak föl, a vény nélkül kapható szerek teljesen hatástalanok.
A sebészeti módszereket a betegség krónikus formájában szokták alkalmazni utolsó lehetőségként. A műtét feltétele, hogy a fejfájás mindig csak az egyik oldalon jelentkezzen, de még így is nagyon kockázatos.