Égési fájdalom csillapítása helyi szerekkel

Égési sérülés esetén az első és legfontosabb feladat az égés súlyosságának megállapítása. Súlyos (tehát harmad- és negyedfokú) vagy nagy területű égések esetén sürgősen mentőt kell hívni, a többi esetben elegendő az otthoni ápolás is.

Minél súlyosabb, annál kevésbé fáj? Az égési sérüléseknél fellépő fájdalom okairól itt olvashat. Miután megállapítottuk a helyzet súlyosságát, kezdjük meg az égési seb hűtését: tartsuk 15-20 percig jéghideg víz alá. (Ezt akkor is meg kell tenni, ha közben már érkezik a mentő. Ilyen esetekben szükséges a szájon át történő folyadékpótlás is.)

Hólyagok és bőrvörösség ellen

Hűtés után az elsőfokú égési sebet (amely fájdalommal és a bőr kivörösödésével jár) hagyjuk pihenni, majd kenjük be valamilyen hidratáló krémmel. Másodfokú égés esetén hólyagok fognak megjelenni, ezek felnyitását bízzuk inkább orvosra, ugyanis steril körülmények híján elfertőződhet a seb. A sterilitás a seb betakarásánál is fontos: mindenképpen steril gézlappal fedjük le az első- vagy másodfokú égési sérülést. A népi gyógyászatban használt zsiradékot vagy tejfölt azonban semmiképpen ne használjunk, ugyanis így csak még jobban elfertőződik a seb.

Mihamarabb kezdjük meg az égési sérülés hűtését: tartsuk a sebet 15-20 percig jéghideg víz alá

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mihamarabb kezdjük meg az égési sérülés hűtését: tartsuk a sebet 15-20 percig jéghideg víz alá. Fotó: Getty Images

Krémek és spray-k

A fájdalom csillapításához első- és másodfokú égési sérülések esetén ma már számtalan krém és spray közül választhatunk. Ezek egy része a fertőzéseket akadályozza meg, mások segítik a hámosodást. Hatóanyagaik a teljesség igénye nélkül: jód, ezüst-szulfadiazin, ezüst-nitrát, hyaluronsav. Kiválasztásukhoz kérjük gyógyszerész vagy orvos segítségét. A gyógynövénytartalmú kenőcsök is hatásosak lehetnek: az aloe vera, a körömvirág , a csalán és az orbáncfű mind-mind enyhíteni fogják a fájdalmat. Ha nincs kéznél speciális krém, kenjünk mézet a sebre, hiszen ezüst-nitrát tartalmának köszönhetően csillapítja az égető érzést. A másik egyszerű megoldás, ha hideg tejbe áztatott törülközőt teszünk a sebre körülbelül 10 percig.

Kellemetlen és gyakori fájdalmak közé tartozik a leégés és a forró italok vagy ételek okozta szájégés. Ezeknek kezelése is máshogyan történik. A napégés ellen ma már kaphatóak speciálisan erre a fajta égési sérülésre kifejlesztett készítmények, amelyek hűsítenek és csillapítják a fájdalmat. Ha a szánkat égettük meg, öblögessünk hideg vízzel 5-10 percig, egy jégkocka szopogatása is hatásos lehet. (Külső bőrsérülésekre viszont nem ajánlott jeget tenni.) Gyermekek esetében csábítóbb ajánlat 1-2 gombóc hideg fagylalt elfogyasztása. Számítsunk rá, hogy a következő napokban az ízérzékelésünk is csökkenni fog az égési seb miatt. A gyógyulás elősegítése érdekében ebben az időszakban ne igyunk túl forró italokat, és kerüljük a ropogós élelmiszereket, mint például a csipsz vagy a pirítós.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.