Az endometriumok ily módon elsősorban a petefészkekbe, a bélfalba vagy a húgyhólyagba kerülnek. A gond ott kezdődik, hogy menstruációkor ezek nem tudnak hová kilökődni, viszont a méhnyálkahártyához hasonlóan megduzzadnak, fájni kezdenek és káros ciszták vagy hegek keletkeznek belőlük.
Fő tünet: a fájdalom
A betegség leggyakoribb tünete a visszatérő kismedencei fájdalom . Az alhasi feszítés általában ciklikus, hiszen a havi ciklust követi. A fájdalom a vérzéskor a legrosszabb, de jelentkezhet ovulációkor, vizelet vagy széklet ürítésekor, közösülés alatt vagy fizikai aktivitás során is. Valószínűleg a gyulladásos folyamatoknak nagy szerepe van a fájdalom kialakulásában, de érdekes, hogy ennek ellenére a nem-szteroid gyulladáscsökkentő szerek nem kifejezetten hatékonyak. A fájdalom súlyossága nem egyenesen arányos a betegség előrehaladottságával: vannak nők, akik kevésbé súlyos endometriózis esetén nagyobb fájdalmat éreznek, mint mások sokkal súlyosabb állapotban. A fájdalom mellett endometriózisra utalhat még a menstruációs vér mennyiségének növekedése, illetve a bélfal és a húgyhólyag érintettsége esetén véres vizelet vagy széklet a menstruáció idején.
Az endometriózis fő tünete a fájdalom
Az endometriózis diagnózisa
Az endometriózist nem könnyű megkülönböztetni más, szintén kismedencei fájdalommal járó kórképektől, mint például a különböző kismedencei gyulladásoktól vagy az irritábilis bélszindrómától . Ezért csak nőgyógyász tudja kimondani a pontos diagnózist hüvelyi ultrahang, laparoszkópia vagy vérvizsgálat eredményeire alapozva.
A betegség okai és következményei
Az endometriózis pontos okai nem ismertek, csak különböző elméletek léteznek a betegség kiváltó tényezőiről. Éppen ezért megelőzni is igen nehéz, a kezelése is csak tüneti. Okozhat meddőséget , viszont ha a betegség ellenére sikerül teherbe esnie a páciensnek, gyakran megszűnnek az endometriózis tünetei is.