Az Epsom-só kifejezés egy London melletti településre utal, ahol a sófajtát először kezdte a gyógyászatban használni egy brit orvos, dr. Nehemiah Grew a 17. században – írja a Forbes. Az elnevezés a magnézium-szulfátot foglalja magában, amelyet jellemzően természetes forrásból termelnek ki. Ellentétben a konyhasóval, a nátrium-kloriddal, az Epsom-só keserű ízű, ezért keserűsóként is ismert. Noha tudományos kutatások nem támasztják alá pozitív hatásait, az elmúlt évszázadok során személyes beszámolók sokasága tanúskodott előnyeiről például emésztési problémák, fájdalmak, gyulladások kezelésében.
Hogyan és mire lehet használni az Epsom-sót?
Említettük ugye, hogy az Epsom-só keserű, mégis vannak, akik vízben feloldva megisszák. Ennek oka, hogy hashajtó hatással bír, így bizonyos esetekben segíthet a székrekedésen. Mindazonáltal dr. Loretta Pratt belgyógyász és bőrgyógyász szakorvos nem javasolja a szájon át történő alkalmazást. Egyfelől, mint mondja, nem megfelelő dózisban fogyasztva a keserűsó egy ritka elektrolitzavarhoz, úgynevezett hipermagnezémiához vezethet – magyarán magnéziumtúladagoláshoz. Másfelől, ahogy arra dr. Naoki Umeda, a Clevelandi Klinika integratívmedicina-specialistája rámutat, azért a hashajtó hatás sem feltétlenül előnyös, és bizony súlyos hasmenést válthat ki.
Lényegesen kevesebb mellékhatás-kockázatot hordoz magában a keserűsó fürdősóként történő felhasználása. Az elképzelés e mögött az, hogy a meleg vízben feloldódó só összetevői képesek lehetnek felszívódni a bőrön keresztül – elsősorban a komplementer gyógyászat követői szerint. A fürdővíz részeként az Epsom-só egyaránt hatékonyan csökkentheti a stresszt és javíthatja az alvásminőséget. Sokan számolnak be továbbá arról, hogy enyhíti az izomfájdalmakat, ellazítja a feszült izomzatot. Ilyen módon tehát kiváló kiegészítése lehet akár mozgásszervi betegségek, sérülések terápiájának. Sportolók is előszeretettel alkalmazzák az edzések, versenyek közötti regenerációjuk során.
Így készíthetsz keserűsós fürdőt
Az Epsom-só számos hazai üzletben beszerezhető. Vásárlás során érdemes figyelni arra, hogy a termék 100 százalékban magnézium-szulfátot tartalmazzon. Egy kád meleg fürdővízbe körülbelül 300 gramm keserűsót kell óvatosan beleszórni, amennyi maradéktalanul fel tud oldódni a vízben. Fontos, hogy ilyesmivel kizárólag hagyományos fürdőkádban próbálkozzunk: masszázskádakba, jakuzzikba ne öntsünk sót, hacsak a gyártó az eszköz leírásában nem fogalmaz másként. Amint a keserűsó feloldódott, érdemes még egyszer ellenőrizni a fürdővíz hőmérsékletét, és szükség esetén önteni hozzá még egy kevés forró vizet. Ezután már kényelmesen elhelyezkedhetünk a kádban – optimálisan 15 perc relaxáció bőven elég a pozitív élettani hatások eléréséhez.
A módszer a fentebb felsorolt előnyökön túl kisebb sebek gyógyulását is segíthet felgyorsítani, legyen szó akár apró vágásokról, horzsolásokról, körömbenövésről. A szakértők hangsúlyozzák azonban, hogy komolyabb bőrproblémákkal kerülni kell a keserűsós fürdőt. Semmiképpen sem ajánlott tehát súlyos bőrgyulladás, bőrfertőzések, nyílt sebek és súlyos égési sérülések megléte esetén. Mindent egybevetve, mielőtt elkezdenénk egészségügyi célból Epsom-sót használni, érdemes háziorvosunkkal konzultálni róla.