Ez a fájdalom szerepe

A fájdalommal minden ember találkozik élete során. De miért fontos, hogy érezzük, mi a szerepe? Lássunk tisztán!

A fájdalom olyan kellemetlen testi tünet, amely a közérzetet jelentősen rontja, feladataink ellátását nagyon megnehezíti vagy akár lehetetlenné teszi. A fájdalom összetett jelenség, amely magába foglalja a fájdalom érzékelését: a fájdalominger továbbítását először a gerincvelőbe, majd az agyba, a fájdalmat érzékelő szervezet reflexes és tudatos reakcióit, valamint a fájdalom által kiváltott negatív érzelmi tényezőket.

KELLEMETLEN, MÉGIS FONTOS SZEREPE VAN FÁJDALOMNAK. FOTÓ: GETTY IMAGES
KELLEMETLEN, MÉGIS FONTOS SZEREPE VAN FÁJDALOMNAK. FOTÓ: GETTY IMAGES

A fájdalomérzet felléphet:

  • hevesen, alkalomszerűen, mint pl. a migrén, a fogfájás vagy a derékfájás,
  • vagy lehet állandó, testet és lelket próbára tevő, mint pl. az ízületi fájdalmak, az ideggyulladás okozta fájdalom vagy a daganatos eredetű, akár tűrhetetlenségig fokozódó fájdalom.

A fájdalom olyan kellemetlen testi tünet, amely a közérzetet jelentősen rontja, feladataink ellátását nagyon megnehezíti vagy akár lehetetlenné teszi. Mi a leghatékonyabb megoldás? Mondjuk!

Mi a fájdalom szerepe a testünkben?

A hirtelen keletkező fájdalom legnagyobb jelentősége a szervezet épségének megóvásában van. Figyelmeztet a szervezetet érő káros ingerre (pl. égés, esés, vágás során keletkező fájdalom), amely a fájdalom elkerülésére irányuló reflexeket vált ki (elrántjuk a kezünket a kés alól stb.). Az állandó, krónikus fájdalomnak ilyen védő szerepe nincsen, ugyanakkor valamilyen megbetegedésre hívhatja fel a figyelmet.

A fájdalomérzés célja tehát, hogy központi idegrendszerünk minél hamarabb megtudja, hogy az adott inger károsító hatású-e. Például, amikor szögbe lépünk, az agyat elsősorban nem az érdekli, hogy a szög forró, kicsi vagy nagy-e, hanem hogy komoly sérülést okoz, ezért gyorsan fel kell kapnunk a lábunkat.

Ebből a szempontból fájdalomérzetünk bár kellemetlen, mégis rendkívül hasznos, ha az érzékelését követően olyan válasz reakció születik, mely megszünteti a károsító hatást, azaz esetünkben felkapjuk sérült lábunkat.

A fájdalomérzet megjelenését több dolog is befolyásolhatja: egészségi- és elmeállapotunk, életkorunk, múltbeli tapasztalataink vagy a fájdalomra való felkészültségünk. Ezen kívül a például komolyabb sérüléseknél jelentkező adrenalinszint-emelkedésből kifolyólag is késleltetve érezzük a fájdalmat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fájdalom tehát jelzés a szervezet részéről, hogy valami nincs rendben. Tudat bennünket arról, hogy valamely testrészünket sérülés érte. A fájdalom gyakran arra is figyelmeztet, hogy milyen mozdulatok járnak további károsodással.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.