Fájdalomtűrés: az agy szerkezetétől is függ

Úgy tűnik, sikerült felfedezni, miért érzékeli mindenki másként a fájdalmat és miért eltérő egyénenként a fájdalomtűrés. A válasz az agy szerkezetének különbségeiben rejlik.

Robert Coghill neurobiológus és csapata, a Wake Forest Baptist Medical Center (Winston-Salem, Észak-Karolnia) kutatói MRI segítségével vizsgálták önkéntesek agyát. "Úgy találtuk, hogy a szürkeállomány egyéni eltérései jelezhetik, hogy ki hogyan reagál a fájdalomra" - írta Coghill a tanulmányban. "Vagyis a fájdalomtűrés képességét akár előre is jelezhetik bizonyos személyiségvonások."

A kutatásban 116 egészséges önkéntes vett részt. Az alanyok kezén, illetve lábán egy kis területet 49 fokra melegítettek - ennek a fájdalomnak az intenzitását kellett osztályozniuk. Ezek után vizsgálták az MRI segítségével azt, hogyan hatott az agyuk struktúrájára a fájdalom.

Akik legerősebbnek érezték a fájdalmat , azok agyában kevesebb volt a szürkeállomány a figyelemért és belső gondolatokért felelős területen - vagyis ezekre az emberekre általában a csapongó gondolatok és az ábrándozás jellemző. Azoknak viszont, akik jobban kontrollálják a saját gondolataikat és jobban tudják fókuszálni a figyelmüket, a fájdalomtűrésük is jobb, vagyis alacsonyabbra értékelték a kísérletben a fájdalomérzetet.

Kiderült, miért más a fájdalomtűrő képességünk (Fotó: Europress)

Coghill szerint ezek az eredmények hozzájárulhatnak ahhoz, hogy jobban megértsék a fájdalom természetét, illetve hogy pontosabb osztályozási rendszert fejlesszenek ki. A jövőben pedig talán a fájdalom kezeléséhez, csillapításához is más módon állnak hozzá a szakemberek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatásról a című szaklap online kiadásában számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra