A torokfájás nem betegség, csak tünet
Lehet jele megfázásnak, torokgyulladásnak , influenzának is. Ha "csak" megfázásban szenvedünk , a vény nélkül kapható készítmények segítenek, bakteriális úton terjedő betegség esetén antibiotikumot ír fel az orvos.
Szopogatós tabletták, spray, öblögetés
Fontos, hogy a szopogatós tablettákat lassan kell szopogatni , nem szabad őket lenyelni vagy elrágni. A félrenyelés veszélye miatt kisgyermekeknek nem ajánlott, viszont cukormentes változataikat cukorbetegek is fogyaszthatják.
Gyakran használt vény nélkül kapható szerek még a különböző torokspray-k vagy öblögetésre használatos folyadékok. A spray hatóanyaga fuzafungin, az öblögetőké pedig nátrium-szamárium-diszulfoszalicilát vagy hexaklorofén.
Fájdalomcsillapító vagy komplex kezelés
Ha a torokfájás egyéb tünetekkel, például fejfájással, rossz közérzettel, hőemelkedéssel párosul, valószínűleg a megfázás tünetegyüttesével van dolgunk. Ilyen esetekre találhatunk a gyógyszertárakban láz- és fájdalomcsillapító szereket, melyeknek hatóanyagaik általában acetil-szalicilsav, ibuprofen vagy paracetamol . A megjelenési formáik nagyon különbözőek: lehet forróitalpor, pezsgőtabletta, szopogatós tabletta, de akár végbélkúp és szuszpenzió is.
Ha a fájdalomcsillapító hatás mellett a megfázás egyéb tüneteit is enyhíteni akarjuk, választhatunk olyan készítmények közül is, amelyek a fő hatóanyag (pl. paracetamol) mellett tartalmaznak C vitamint vagy fenilefrint.
A mellékhatásokra is érdemes figyelni
Az ibuprofen és az acetil-szalicilsav gyakori mellékhatása a gyomorirritáció, illetve különféle gyomor- és béltraktusbeli vérzések kialakulása. Ha ezeket tapasztalja, a fent említett hatóanyagok helyett paracetamolt tartalmazó szerek szedése javasolt. Fontos, hogy tizenhat éves kor alatt acetil-szalicilsav alkalmazása nem javasolt a Reye-szindróma veszélye miatt .
Az antibiotikum teljesen hatástalan?
A torokfájást az esetek döntő többségében vírus okozza, ezért az antibiotikum teljesen hatástalan ellene. Ritkábban viszont (például tüszős mandulagyulladás esetén ) valamilyen baktérium a bűnös, ilyenkor hatásos az antibiotikum. Fontos, hogy a kúrát akkor sem szabad megszakítani, ha az eredeti tünet már elmúlt; be kell venni az összes előírt gyógyszert.