A termálvizes terápia fontos része lehet egy műtét utáni rehabilitációnak vagy utókezelésnek is, de számos megbetegedés ellen is hatásos kiegészítő kezelést nyújt.
Mi mindenre jó a gyógyvíz?
Leggyakrabban mozgásszervi megbetegedések okozta fájdalom ellen válnak be, de nőgyógyászati betegségeket és bőrbetegségeket is gyógyíthatnak, illetve a keringési rendellenességeket is eredményesen kezelik. Jó hatással van ezeken kívül az ízületi megbetegedésekre : mind a gyulladásos, mind a degeneratív (kopásos) betegségek ellen eredményesen alkalmazható.
A gyógyvizek típusai
A gyógyvizeket kémiai elemzés alapján csoportokba osztják, különböző típusú gyógyvizek különböző hatással rendelkeznek. Fájdalomcsillapító hatásuk elsősorban a radonos vagy radioaktív gyógyvizeknek van, ezeket fürdő, belégzés és ivókúra formájában is alkalmazzák. Ilyen például a Hévízi-tó (a világ legnagyobb termáltava), a Rudas vagy a Gellért fürdő forrásai.
A kalciumos és a jódos vizek gyulladáscsökkentő hatásúak, a gyulladásos mozgásszervi megbetegedések (mint például az ízületi gyulladás ellen hatásosak.
A kéntartalmú vizek kopásos ízületi megbetegedésben szenvedőknek ajánlottak.
Amikor nem tanácsos
A gyógyvizekkel azonban vigyázni kell, hiszen bizonyos megbetegedésekben szenvedő páciensek nem alkalmazhatják, és egészséges felnőtt emberek sem tölthetnek el akármennyi időt gyógyvizes medencében ücsörögve. Gyógyvizes fürdőterápia kifejezetten nem ajánlott szívinfarktus után, szívelégtelenség és érelmeszesedés esetén. Ezen kívül mandulagyulladás, láz és influenza fennállásakor is kerülni kell a gyógyvizeket, illetve terhes nőknek sem ajánlott termálvízben lubickolni a fertőzésveszély miatt.
Magyarország gyógyvíznagyhatalom
Magyarország világszerte ismert gyógyvizeiről, európai szinten egyedülálló a termálvízben való gazdagsága. Az országban körülbelül 150 meleg vizes gyógyfürdő található, ahol általában kombinálják a gyógyvizes kezelést iszappakolással, gyógymasszázzsal vagy gyógytornával .