A hipnózis körül sokféle tévhit kering, egyesek teljesen tudománytalannak gondolják, pedig az utóbbi években egyre gyakrabban használják, elsősorban fájdalomcsillapítás vagy pszichoterápia céljából.
Út a hipnózisig
A hipnózis lényege, hogy az alany öntudatát fokozatosan kikapcsolják, ennek első lépése, hogy az illető biztonságban érezze magát és Szakértőt kérdeztünk a témáról .
Kinek ajánlott a hipnózis?
Ez az eljárás majdnem mindenkinek ajánlott, kivételt talán csak a súlyos pszichiátriai betegségekben szenvedők jelentenek. Pszichózis állapotában, illetve erős gyógyszerek, pszichoaktív szerek vagy alkohol hatása alatt sem érdemes hipnózissal próbálkozni. Ezen kívül különböző emberek különböző mértékben hipnotizálhatóak, valaki könnyen, valaki nehezebben kerül ilyen ellazult tudatállapotba.
A legfontosabb mégis az, hogy ha ki akarjuk próbálni a hipnózist , mindenképpen magasan képzett, megbízható szakembert keressünk, hiszen a módszer veszélyeket is rejt magában.
A hipnózis fajtái
Többféle hipnózis is létezik attól függően, hogy a megváltozott tudatállapot elérésének mi a célja. Amennyiben az alany önmagát hipnotizálja, önhipnózisról beszélünk, ez alapvetően a meditációhoz hasonlít, így nem lehet túl mély hipnózist elérni. Az üres hipnózis tulajdonképpen cél nélküli (lehet akár önhipnózis is), a páciens nem kap a hipnotizőrtől utasításokat.
A hipnózist fájdalomcsillapítás céljából a hipnoterápia során használnak, ennek hatásosságát MRI és EEG vizsgálatok is igazolták. A fájdalomcsillapításon kívül jelentős eredményeket érnek el a depresszió, a szorongások és a függőségek kezelése során is.