Ha migrénnel küzdünk, általában csak fájdalomcsillapítóval tudunk véget vetni a kínoknak. De milyen módszerekkel enyhíthetjük a fájdalmat addig is, amíg a tabletta ki nem fejti a hatását? Az EveryDayHealth összeállítása szerint az alábbiak segíthetnek.
Egy sötét, csendes szoba
A migrén alatt sokan érzékenyek az erős fényekre és a zajokra, ezért érdemes egy sötét és csendes szobába elvonulni, ha megtehetjük.
Sok folyadék
Sok esetben dehidratáció migrén a kiváltó oka. A megfelelő folyadékpótlás így segíthet megelőzni a rohamokat, illetve rövidítheti is azokat, ha a kezdetükkor sokat iszunk.
Masszázs
A masszázs ellazíthatja az izmokat és csökkentheti a stresszt (ami gyakori oka a migrénnek). Ugyanakkor ez nem való mindenkinek: egyeseknél ugyanis az érintésre csak rosszabbodik a migrénes roham.
Meleg vagy hideg borogatás
Sokat segíthet egy meleg vagy egy hideg vizes borogatás a homlokon vagy a tarkón, esetleg egy zuhany vagy egy fürdő, attól függően, melyik hőmérsékletet érezzük jobbnak. A meleg ugyanis ellazítja az izmokat, a hidegnek pedig zsibbasztó hatása lehet.
Meditáció
Mivel rengeteg embernél a stressz váltja ki a migrént, így ennek csökkentésére többféle meditációs technikát kipróbálhatunk. A mindfulness például azért segíthet, mert a jelenre való koncentrálást helyezi fókuszba ahelyett, hogy a jövőbeli eseményeken aggódnánk.
Levendulaillat
A levendula illata nyugtató hatású lehet, ami szintén segíthet a stressz enyhítésében. Sőt, arról is születtek már kutatások, hogy a migrén esetében is jótékony hatása lehet a levendula-illóolaj illatának. Ez ráadásul csökkenti a stresszt és a szorongást, és enyhítheti a depresszió tüneteit.
Testmozgás
A migrén közben végzett fizikai aktivitás ugyan súlyosbíthatja a fájdalmat, de a rendszeres testmozgás csökkentheti a rohamok számát. Ezen kívül segíthet a stressz enyhítésében és az alvás javításában is.