Az otthoni módszerek elsősorban emésztési gondok és mestruációs görcsök esetén hatásosak. Ha a fájdalom nem múlik el, sőt erősödik, mindenképpen forduljunk orvoshoz, hogy kideríthessük az esetleges komolyabb problémákat.
A meleg mint terápia
Helyezzünk a hasunkra melegítő párnát vagy meleg vizes palackot! Ez görcsoldó hatású, hiszen felpezsdíti a vérkeringést, ettől pedig elernyednek az izmaink. Hasonló okokból enyhíthetünk a fájdalmon egy forró fürdővel, amelyhez tehetünk egy kis levendulát, ezzel fokozódhat a hatás.
Gyógyteák hasgörcs ellen
Egyes gyógynövények kifejezetten hatásosak hasi görcsök ellen, ám a választásnál legyünk tekintettel arra, mi okozza a panaszainkat.
Ha az emésztésünkkel vannak gondok, válasszuk a gyömbért , hiszen megnyugtatja a gyomrot és a bélcsatornát, megkönnyíti az emésztést. A kömény serkenti a gyomornedv-termelés, nyugtató, érgörcsoldó hatású. Ezeken kívül jótékony hatással van a bélflórára és megszünteti a puffadást. A mentatea szintén hatásos a gyomor görcseivel és a puffadással szemben, ezen kívül hányinger és epebántalmak ellen is kipróbálhatjuk.
Menstruációs görcsoldásra alkalmas a cickafark , a fehér fagyöngy és a palástfű . A cickafark védi a női medence szerveinek egészségét, görcsökön kívül például a petefészek-gyulladás tüneteit is enyhíti.
A fehér fagyöngy meddőség esetén vagy a változókor kellemetlen tüneteinek enyhítésében is hasznunkra válhat, míg a palástfű ez utóbbi mellett a serdülőkori problémák és fehár folyás ellen is hasznos lehet. A kamilla igazi jolly joker, bármilyen gyomorrendszeri probléma ellen hatásos.
Mozgással a fájdalom enyhítéséért
Hasfájás esetén ha tehetjük, vegyünk fel olyan teshelyzetet, amely enyhít a görcsökön: feküdjünk oldalra, és húzzuk a térdünket magunk alá. Segíthet az is, ha kicsit megmasszírozzuk a hasunkat, ezzel segítve az izmok elernyedését. Valamilyen kímélő mozgásforma, mint például a jóga és a pilátesz is segíthet, mestruációs görcsök esetén pedig érdemes kipróbálni az intim tornát .