A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók csak a fejfájás bizonyos fajtái esetén célravezetőek. A tenziós fejfájást például hatásosan mulaszthatják el, viszont migrén és cluster fejfájás esetén kevésbé eredményesek - utóbbiakra receptköteles gyógyszert kell szedni. Ezért ha hetente több mint kétszer kényszerül fájdalomcsillapítót szedni, forduljon orvoshoz.
Kétoldali fájdogálás ellen
A tenziós fejfájás kétoldali, hosszan tartó, gyenge vagy közepes erősségű fájdalmat jelent. Hatásosak ellene a nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek, például az aszpirin, az ibuprofen , a naproxen, az aszpirin, az indometacin és a paracetamol. Utóbbi túl nagy adagokban, folyamatosan bevéve májkárosodást okozhat. A többi szer emésztőrendszeri mellékhatásokat (például émelygés vagy gyomorfájdalom) válthat ki, de ezeket elkerülhetjük úgy, hogy étkezés közben vagy után vesszük be őket.
Olvassa el itt a külfönféle fejfájásokat és tüneteiket, kattintson!
Orvosi javaslatra fordulhatunk kombinált készítményekhez is, amely azt jelenti, hogy egyes nem-szteroid gyulladáscsökkentő szereket egymással, koffeinnel vagy altató hatású szerekkel kevernek. Ezeket azonban csak szakember engedélyével és felügyeletével szedhetjük!
Ha egyidejűleg szenvedünk migrénben és tenziós fejfájásban, a triptán tartalmú készítmények segíthetnek. Egyes narkotikumok is hatásosak lehetnek, azonban ezeket nem szokták fölírni, mert könnyen okozhatnak függőséget, és nagyon káros mellékhatásaik vannak.
Fáj, hasogat, majd szétesik...
A migrénnél kevésbé ismert típus a cluster fejfájás, amely kibírhatatlan, féloldali fájdalommal jár. Már fennálló roham kezelésére jelenleg sumatriptánt használnak orrspray vagy injekció formájában. (Mivel utóbbi gyorsabban hat, inkább ezt szokták ajánlani.) Fontos, hogy az első injekció beadása orvosi megfigyelés mellett történjen. A sumatriptán nem ajánlott kezeletlen magas vérnyomás és szívbetegség esetén.
A fejfájás hatékonyan csillapítható
A másik megoldás oxigén maszkon át történő belégzése. Ennek hátránya, hogy a betegnek mindenhová magával kell cipelnie az ehhez szükséges felszerelést, ez pedig hosszú távon igen kényelmetlen.
A megelőzés fontossága
Krónikus tenziós és cluster fejfájás esetén azonban a megelőzés legalább olyan fontos, mint magának a fájdalomnak a kezelése.
Tenziós fejfájásra akkor adnak megelőzésre alkalmas szereket, ha a fájdalom nem reagál a fájdalomcsillapító gyógyszerekre és egyéb terápiákra. Ebben az esetben általában a triciklikus (vagy klasszikus) antidepresszánsok bizonyulnak hatásosnak. A mellékhatások között szerepelhet súlynövekedés, aluszékonyság vagy szájszárazság.
A cluster roham megelőzésére átmeneti kezelésre triptán- , szteroid- , ergotamin-tartalmú készítményeket, fenntartó kezelésre pedig kalcium csatorna blokkolókat, epilepszia ellenes szereket, lítiumkészítményeket írnak föl.