A haifai Rambam Orvosi Központ aneszteziológus szakértője, Dr. Ruth Edry szerint az úgynevezett NOL-index (nociception level) lehetővé teszi, hogy az aneszteziológus, vagy bármely beavatkozást végző orvos optimalizálhassa az operáció során szükséges fájdalomcsillapítók alkalmazását, miközben a beteg vérkeringése stabil marad az eljárás során - írta a Pain Medicine News.
A tanulmányban a szerzők a NOL-index és egyéb fájdalommal kapcsolatos mérőszámok összefüggését vizsgálták. A beteg állapotának meghatározásához több tényezőt is mértek (így a pulzust, a szívfrekvencia variabilitást, a plethysmographikus pulzushullám amplitúdóját, a bőr vezetőképességét, a bőr vezetőképességének ingadozását és az időben történő változásait ezeknek a mérőszámoknak). A cél annak felismerése volt, hogy az a NOL-index képes-e megkülönböztetni a fájdalmat egyéb, nem fájdalom jellegű ingerektől, illetve, hogy betegek hogyan regeáltak opioidok adagolására. A vizsgálatban 58 beteg vett részt, aki átesett különböző műtéti eljárásokon, beleértve laparoszkópos és nyitott hasi műtéteket. A kutatók azt találták, hogy a Nol-index reagált, ahogy fokozatosan nőtt a fájdalominger intenzitása, és változatlan maradt a nem fájdalmas ingerek esetében.
Daniel I. Sessler, a Cleveland Clinic aneszteziológus professzora elmondta, hogy az intenzív érzéstelenítésre azért van szükség még altatásban is, mert a fájdalom ronthatja a beteg állapotát a műtét után. Mivel a betegek nem tudják leírni a fájdalmat az altatás alatt, nehéz dolguk van az orvosoknak, amikor értékelni kellene, amit a test érez.
Az aneszteziológusok leggyakrabban opioidokat használnak a középsúlyos fájdalomérzékelés csökkentésére az altatás alatt. A nehézség az, hogy a túl enyhe fájdalomcsillapítás elősegíti a posztoperatív fájdalom kialakulását, a túlzott dózis viszont komplikációkat okozhat, beleértve a hányingert és hányást, a légzési szövődmények, székrekedést és fokozott fájdalomérzést. A NOL-index e probléma megoldásában jelenthet komoly segítséget.