Javítani lehet az intenzív ellátásban részesülők alvásminőségét!

Egy új nyugtatóval növelhető az intenzív osztályon kezelt betegek alvásminősége és komfortfokozata, közli a JAMA tudományos folyóirat.

Az amerikai és brit kutatók összehasonlították az új szert, a dexmedetomidint az általánosságban használ lorazepammal. Mindkettőt fájdalomcsillapítóként és nyugtatóként használják a mesterségesen lélegeztetett betegeknél, elviselhetővé tesz más beavatkozásokat, mint pl. a katéter vagy a gyomorszonda behelyezését.

A lozerpam csökkenti ugyan a kellemetlenségeket, de használatával megnő az agyi diszfunkciók, mint pl. a kóma vagy a tudatzavar kockázata. A dexmedetomidine ezzel szemben erősebb nyugtató és fájdalomcsillapító hatást biztosít, és csökken a mellékhatások száma - tudta meg a MediPress.

106 önkéntes intenzív osztályon, mesterségesen lélegeztetett betegnél 120 órán át alkalmazták vagy az egyik, vagy a másik készítményt. A dexmedetomidine-nal kezelt páciensek esetében 30 %-kal kevesebb esetben alakult ki kóma. Hatékonyabbnak is bizonyult, mivel a kezeltek 80 %-ánál sikerült beállítani a kívánt állapotot, szemben a lorazepam-csoport 67 %-os eredményével.

A tanulmány Mervyn Maze professzor úttörőmunkáján alapult, aki 1986-ban fedezte fel a dexmedetomidine hatásmechanizmusát. A kísérletet nagy előrelépésnek tartja, mert megmutatja, hogy egyes nyugtatók hatékonyabbak lehetnek, mint mások.

A megfelelő alvás biztosítása elengedhetetlen az intenzív ellátásban részesülő betegek esetében, mivel növeli a fertőzésekkel szembeni ellenállóképességüket és az életbenmaradási esélyeiket. Csodálatos, ahogy az orvosi kutatómunka a betegek javát szolgálja. A betegek alvásminőségének további vizsgálatával talán jobban megérthetjük a különböző gyógyszerek agyműködésre kifejtett hatását.

STOP

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra