Néhány hete elkezdődött a 2023/24-es tanév, így a gyerekek életébe is visszatértek a hosszú és fárasztó hétköznapok. Ilyenkor sem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy az iskolás korosztály egészsége, boldogsága és ideális fejlődése, növekedése érdekében kiemelten fontos, hogy biztosítsuk a megfelelő mennyiségű és minőségű alvást. Erre hívta fel a figyelmet a közelmúltban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) több Facebook-posztja is.
A leggyakoribb árulkodó jelek
A szakemberek egyik bejegyzése például rámutatott arra a megdöbbentő tényre, hogy bár a 6-12 éveseknek még 9-12, a 13-18 éveseknek pedig 8-10 óra alvásra lenne szükségük, a legtöbb gyerek sajnos kevesebbet alszik, mint amennyit kellene. Az alváshiány pedig a leggyakrabban az alábbi tünetekben mutatkozik meg az iskolások körében:
- koncentrációs nehézségek;
- kockázatkereső magatartás;
- krónikus fejfájás;
- memóriazavarok;
- agresszív viselkedés;
- depresszió;
- szociális készségek csökkenése;
- iskolai- és sportteljesítmény romlása;
- gyakoribb hiányzás – például betegség miatt;
- hiperaktivitás és impulzivitás.
Ezekből is tudhatod, hogy nem alszik eleget a gyerek
Egy másik Facebook-poszt pedig 4 kérdést sorol fel, amellyel te is könnyen kiderítheted, vajon megfelelő mennyiségű és minőségű alvást biztosítasz-e gyermekednek. Ha ugyanis az alábbiak bármelyikére is igennel válaszolsz, akkor nagy valószínűséggel nem pihen eleget az iskolás fiad/lányod.
- Nehezen éred el reggelente, hogy kikeljen az ágyból a gyermeked, aki esetleg gyakran ingerlékeny is a korai órákban?
- Szorong vagy ingerlékeny a gyermeked?
- Gyakran panaszkodik arra, hogy fáradtnak érzi magát?
- Iskolás korú gyermeked a hiperaktivitás jeleit mutatja?
Az NNGYK alábbi infografikáján megoldási javaslatokat is olvashatsz a fenti problémákra, amennyiben igennel válaszoltál valamelyik kérdésre.