A különféle gyógyszerek, illetve hatóanyagok nem ugyanazzal a hatásmechanizmussal érik el céljukat, azaz szüntetik meg a fájdalmat, és a mellékhatásaik is különbözőek. Érdemes fejben tartani a legfontosabbakat.
Paracetamol
A paracetamol a legnépszerűbb fájdalomcsillapító a világon. A népszerűségét annak köszönheti, hogy arra ösztönzi az agyat, ne küldjön több fájdalomjelet.
A legjobb fejfájásra és izomfájdalmakra. Nem kifejezetten jó gyulladásokra és ízületi fájdalomra.
Vigyázat: A túl sok paracetamolt vagy a kisebb adag paracetamol és az alkohol együtt májkárosodáshoz vezethet. A paracetamol az egyik olyan hatóanyag, amelynél a leggyakrabban fordul elő a túladagolás. Ezért mindig ellenőrizni kell a gyógyszer dobozán a maximális dózist.
Acetilszalicilsav
Az acetilszalicilsavat tartalmazó gyógyszerek csökkentik a szervezet enzimtermelését, s így visszafogják a fájdalomhoz kapcsolódó vegyületek termelődését. Az orvos által előírt mennyiségű kis adag acetilszalicilsav mindennapi rendszeres szedése segíthet a szívroham vagy a stroke elkerülésében is. Nem túl jó erős fájdalomra.
Vigyázat: Az acetilszalicilsav mellékhatásokat okozhat a bélben, a májban és a vesében. Érdemes orvossal konzultálni, hogy adott esetben biztonságos-e a szedése. Gyerekek esetében még körültekintőbben kel eljárni ezzel a hatóanyaggal.
Ibuprofén
Az ibuprofén nagyon sokoldalú hatóanyag, széles körű fájdalomcsillapító és egyéb panaszok esetében is hasznos lehet. A legjobb másnaposság, menstruációs görcsök, izomsérülések, arc- és homloküreg-fájdalom, fülfájás és fogfájás ellen. Nem a legjobb krónikus fejfájásra.
Vigyázat: Az ibuprofén esetében is fennáll a legtöbb mellékhatás, amelyet az acetilszalicilsavnál írtunk le. Mivel gyors hatású szer, de a hatása gyorsabban is múlik, vigyázzunk, nehogy túllépjük a megengedett adagot.
Naproxén
A naproxén lassan kezdi kifejteni a hatását, de az tartósabb, mint az ibuprofené, így jó választás enyhe-középsúlyos krónikus fájdalom ellen. A legjobb gyulladásra, másnaposságra, tartós fejfájásra, ízületi gyulladásra. Nem a legjobb gyors fájdalomcsillapításra.
Vigyázat: Mint minden nem szteroid gyulladáscsökkentő, a naproxén hordoz némi kardiovaszkuláris kockázatot, és gyomorpanaszok is előfordulhatnak a szedése során.
A túl sok fájdalomcsillapító rossz a szervezetnek. Azok, akik recept nélkül vásárolható gyógyszereket fogyasztanak a napi fejfájás ellen, eljuthatnak oda, hogy már a gyógyszerek okoznak náluk fejfájást. Aki úgy érzi, hogy ez lehet a problémája, beszéljen az orvosával a mögöttes probléma feltárása és egyéb kezelési lehetőségek érdekében.
Forrás: Mental Floss