A fájdalom jellege általában égető vagy bizsergető, fagyos, hasító, áramütéshez hasonló érzés, alkalmanként érintéssel és hideggel szembeni érzékenységgel is járhat.
Típusai
A neuropátiás fájdalom típusai a fantomfájdalom, a herpeszt követő neuralgia, a szimpatikus reflex disztrófia és a kauzalgia.
A fantomfájdalom az amputált testrész helyén érzett fájdalmat jelenti, az agy ugyanis tévesen úgy értelmezi, hogy a fájdalom az amputált végtagból jön. A fájdalom jellege szorító vagy égető, gyakran azonban a páciens semmilyen addig megtapasztalt érzéshez nem tudja hasonlítani. Egyes betegeknél az idő előrehaladtával ritkábban jelentkezik vagy enyhül az égető érzés, másoknál azonban állandó. Kezelése történhet masszázs segítségével, alkalmanként gyógyszeres terápiára is szükség lehet.
A herpeszt követő neuralgia oka, hogy ez a betegség az idegek gyulladásával is jár. A sajgó, égető érzésen kívül időnként érintéssel vagy hideggel szembeni érzékenységet is tapasztal a páciens.
A szimpatikus reflex disztrófia és a kauzalgia a komplex regionális fájdalom első és második típusa. Előbbi idegsérülés következtében, utóbbi idegszövet károsodása miatt alakul ki. Ezek a neuropátiás fájdalmak krónikusak, állandó fájdalommal és egyéb kísérőtünetekkel (fokozott vagy csökkent verejtékezés, bőr színének elváltozása, szövetduzzanat, izom- vagy csontkárosodás, illetve izom- vagy csontsorvadás) is járhatnak.
Perifériás neuropátia
A perifériás neuropátia szintén neuropátiás fájdalom, az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek betegsége okozza. Érinthet egy ideget (mononeuropátia) és többet (polineuropátia) is. Előbbi esetén valamilyen trauma (sérülés vagy egy ideg tartós nyomódása például gipsz vagy rossz tartás miatt) az ok, utóbbit valamilyen tartós megbetegedés idézi elő. A cukorbetegségben szenvedők felénél kialakul az úgynevezett diabéteszes neuropátia, amely szinte bármelyik szervet érintheti.
Az alkoholizmus, bizonyos toxikus anyagok (például nehézfémek) és egyes gyógyszerek is kiválthatnak neuropátiát. A perifériás neuropátia valószínűségét növelik még az immunrendszert érintő megbetegedések, mint például az autoimmun betegségek (rheumatoid arthritis, lupus), illetve az öröklött vagy a szerzett immunhiány.