Ha abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy van időnk kipihenni a derékfájdalmat, legfontosabb, hogy az első napokban maradjunk fekvő helyzetben, csak akkor álljunk fel, ha valóban szükséges. Sokan próbálják átvészelni a fájdalmat nem szteroid gyulladáscsökkentők (ibuprofen, acetaminofen, naproxen) segítségével, ezeknek azonban lehetnek nem kívánt mellékhatásaik, mint például gyomorbántalmak. Sokkal hatékonyabb, ha fájdalomcsillapító krémekhez fordulunk, hiszen ezek helyben, azonnal kifejtik a hatásukat.
Összetevők: ibuprofen és gyógynövény
Általánosságban elmondható, hogy a gyógyszertárakban vény nélkül kapható izomlazító kenőcsök, sportkrémek, illetve különböző olajok ártani nem ártanak, viszont nagy segítséget jelenthetnek. Ezek általában tartalmaznak valamilyen gyógyszerekben is megtalálható hatóanyagot (például ibuprofent ), illetve különböző gyógynövényeket, mint például ánizst , csalánt , gyermekláncfüvet, illetve zsálya- vagy eukaliptuszolajat.
A gyógynövényes kenőcsök is enyhíthetik a fájdalmat
Mire figyeljünk?
Helyi hatású krémeknél mindig nagyon fontos, hogy miután bekentük a fájó testrészt, alaposan mossunk kezet, hogy ne a kezünkön szívódjanak fel a hatóanyagok. Allergiás reakció kivédése végett érdemes először kisebb bőrfelületen kipróbálni, csak akkor kenjük nagyobb felületre, ha nem jelentkezik semmilyen bőrreakció, mint például kiütés vagy pirosodás.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha egy hetes otthoni kezelés sem elegendő a fájdalom megszűnéséhez, forduljunk szakemberhez (lehetőleg reumatológushoz), hiszen lehet, hogy a probléma komolyabb, mint hittük. Ezen kívül múló fájdalomnál nagyobb gondra utal, ha a fájdalom kisugárzik a lábakba, zsibbadást, esetleg érzéskiesést vagy gyengeséget, illetve vizelettartási nehézségeket okoz, hasi fájdalommal vagy lázzal jár. Ezekben az esetekben komolyabb probléma (például daganat, sérv , autoimmun betegség) lehet a derékfájás oka, és a mihamarabb kezelés nagyban hozzájárulhat a teljes gyógyuláshoz.