Mi okozza a menstruációs fájdalmakat?

A menstruációs fájdalmak lüktető, görcsös érzés formájában jelentkeznek a vérzés alatt vagy közvetlenül a menstruáció előtt. Előfordulásuk nagyon változó: van, aki egyáltalán nem érez semmit, de olyan is akad, aki szinte munkaképtelenné válik a görcsöktől.

Azonban a nagyon erős fájdalomra érdemes figyelni, hiszen akár komolyabb nőgyógyászati problémák tünete is lehet. Jó hír, hogy azok a fájdalmak, amelyek mögött nem áll ilyen megbetegedés, általában a kor előrehaladtával enyhülnek, és szülés után teljesen el is múlhatnak.

A fájdalom helye és jellege

Menstruációs vér: mi kóros, mi normális?

A menstruációs fájdalom lüktető és görcsös érzés az alhasban, amely átsugározhat a hátba és a combba is. Néhány nő a fájdalom mellett hányingert, hasmenést, fejfájást és szédülést is tapasztalhat. Orvost akkor érdemes felkeresni, ha a fájdalom olyan erős, hogy befolyásolja a mindennapi teendők elvégzését, ha a tünetek rosszabbodnak, illetve ha 25 éves kor után hirtelen kezdődnek a görcsök menstruáció előtt vagy alatt.

A menstruációs fájdalom akár komolyabb nőgyógyászati problémákra is utalhat
A menstruációs fájdalom akár komolyabb nőgyógyászati problémákra is utalhat.Fotó: iStock

Fájdalmas menstruációt okozó betegségek

Vannak olyan nőgyógyászati megbetegedések, amelyek kiválthatnak fájdalmas menstruációt. Az endometriózis fő tünete is a fájdalmas menstruáció. Az alhasi fájdalom jelentkezhet ovulációkor, illetve vizelet- vagy székletűrítéskor is, de általában vérzéskor a legrosszabb. Mivel a betegség pontos okai nem ismertek, kezelése is csak tüneti.

A mióma a női szervezet leggyakoribb daganata, a méhből kiinduló jóindulatú elváltozást jelent. Leggyakoribb tünete a túl erős vérzés, de a szokásosnál komolyabb fájdalmat szintén okozhat.

Az adenomiózis kísérőtünete lehet az erős alhasi fájdalom, ezen kívül okozhat erős vérzést és közti vérzést is. A kórkép a méh jóindulatú szövetburjánzását jelenti, mely során a méh akár háromszorosára is megnőhet.

A kismedencei gyulladás (PID) is okozhat krónikus alhasi fájdalmakat a menstruációkor, leggyakrabban valamilyen nemi úton terjedő betegség egyik szövődménye. A szokásosnál eltérőbb menstruációs fájdalom oka az is lehet, ha a méhnyak túl szűk, ez gátolja a vér áramlását, és a megnövekvő nyomás miatt nő a fájdalom is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

A Dunántúl északi felén csökken a felhőzet, a keleti megyékben pedig gomolyosodik, szakadozik, így napközben döntően gomolyfelhős, napos idő várható, de a gomolyok időszakosan össze is állhatnak, majd estére nagyrészt kiderül az ég. Csapadék nem valószínű. Az északnyugati szél már csak kevés helyen élénkül meg. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között várható. Késő estére 6 és 12 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásokra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint, így a frontérzékenyek tünetei enyhülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra