A fájdalom nem egy objektíven megítélhető dolog, mindenkinek más tanult mintázata van róla, ám mindenképpen negatív érzések kapcsolódnak hozzá. Nem csupán külső behatások okoznak fájdalmat, ez az érzés megjelenthet különböző betegségek kialakulásakor, de normális élettani folyamatok például szülés során is. A fájdalomtűrő képességünket nagymértékben befolyásolja, hogy mennyi fájdalomérzékelő receptort tartalmaz szervezetünk.
A fájdalomérzet az agykéregben keletkezik, itt tudatosul. Fájdalomérző receptorok a szervezetben mindenhol találhatóak, kivéve az agyat és a tüdőt. A szervezet maga is rendelkezik fájdalomcsillapító rendszerrel. Az agyban keletkező fehérjetermészetű anyagok, az endorfinok erős fájdalomcsillapító hatással bírnak, azonban rövid idő alatt lebomlanak.
Mi befolyásolja a fájdalom kialakulását?
A fájdalom a szervezetünk jelzése, fontos, hogy komolyan vegyük és a fájdalomcsillapításon túl a háttérben meghúzódó okokat is felkutassuk. Hisz a fájdalom megkeseríti az érintett életét, elvonja a figyelmét, dekoncentráltságot okoz, gátolja a pihenést is. A tartósan fennálló fájdalom komolyan rontja az érintett életminőségét, károsan befolyásolja az emberi kapcsolatait, munkabírását, megváltoztathatja viselkedését .
A fájdalmak , fennállásuk ideje alapján két csoportba oszthatók: míg a heveny (akut) fájdalom rövid ideje áll fenn például sérülés, műtét okozza, addig az idült (krónikus) fájdalom hosszan tartó, 3 hónapnál hosszabb ideje tart. Leggyakrabban a mozgásszervi és daganatos megbetegedések okozzák, de a hasnyálmirigy betegségei, bizonyos érbetegségek (érszűkület) is meghúzódhatnak hátterében. A krónikus fájdalomtól szenvedő betegek komplex kezelést igényelnek, ami gyógyszerek mellett fizikoterápiát, pszichoterápiát is magába foglalhat.
Fizikoterápia körébe tartoznak az ideg blokádok, vagy stimulációk. Előbbinél az idegi struktúrák megfelelő pontjához juttatnak be gyógyszereket, amelyek időlegesen vagy tartósan blokkolják az ideg működését, ezáltal gátolják a fájdalomérzet eljutását a központi idegrendszerbe. Utóbbinál pedig a fájdalomcsillapító hatás éppen a megfelelő idegi struktúrák ingerlésével érhető el.
Fájdalomcsillapítás gombnyomásra
Ma már létezik olyan ingerterápiás eszköz is, amely kényelmesen, a beteg otthonában gombnyomásra csillapítja a fájdalmat, nem szükséges hozzá kórházi kezelés. Az elektromos impulzussal dolgozó készülék az érző idegek ingerlésén keresztül aktiválja a szervezet fájdalomcsökkentő mechanizmusait, fokozza a fájdalomcsillapító hatású endorfin termelődését, felszabadulását az agyban.
Az eszköz egyedülálló módon gyors, hatékony gyógyszermentes fájdalomcsillapítást biztosít, képes enyhíteni az akut és krónikus fájdalmakat is. Kedvező hatását a bőrön keresztül ható idegi stimulációval éri el. Praktikus toll formájának köszönhetően egyszerűen használható tűk, kábelek, csatlakozók, kapcsológombok, töltők nélkül, méretéből adódóan bárhová könnyen magunkkal vihetjük. Ruhán keresztül is egyszerűen alkalmazható.
Az ingerterápiás eszköz a különféle akut és krónikus fájdalmak esetén is kiemelkedően hatékony, a fizikai fájdalom minden formáját csillapítja. Reumatikus eredetű problémák, ízületi kopások, például. térd- és könyökfájdalom, isiász csillapításában éppúgy hatásos, mint a migrénes fejfájásnál, a nyaki izmok görcsös problémáinál, sportsérüléseknél.
Klinikai vizsgálatok alapján a fájdalomcsillapító stimulációs eszköz ugyanazt a hatást fejti ki, mint a gyógyszeres kezelés, vagyis egyenrangú terápiás módszernek tekinthető. A terhesség 16. hetéig, epilepsziánál, szívritmuszavaroknál, pacemakere viselése esetén azonban nem alkalmazható, de 8 éves kor alatt sem ajánlott.
Használata egyszerű, mindössze a fájdalmas területhez kell érinteni, amely alkalmanként 30-40 klikkeléssel kezelhető, a különbség mindössze abban rejlik, milyen anatómiai pontokra helyezzük az eszközt. Felhasználható akupunktúrás pontok stimulálására is.
Minden gombnyomás apró, 1-2 Hz frekvenciájú elektromos impulzust továbbít az idegpályákon keresztül az agyba, ahol endorfin szabadul fel, amely természetes módon csillapítja a fájdalmat.
A kezelés csupán egyetlen percet vesz igénybe, a fájdalom intenzitásának függvényében szabadon ismételhető, amíg az nem enyhül.
E módszert évek óta sikerrel alkalmazzák Európa számos kórházában, fájdalomklinikáin. Az eljárás teljes mértékben természetes, nincs mellékhatása a folyamatban lévő gyógyszeres kezeléseket sem befolyásolja.