Genetika vagy környezeti hatás?
Az orvosok máig nem tudják pontosan, milyen működészavar következménye, valószínűleg az agyi erek görcsös összehúzódásához van köze. A genetika is közrejátszhat, a migrénes páciens családjában általában találnak hasonló tünetekkel küzdő rokonokat.
A környezet hajlamosító tényezőiről sem szabad megfeledkeznünk. A stressz , az életritmus felborulása, a túl sok vagy túl kevés alvás, az időjárási frontok és egyes élelmiszerek is kiválthatnak rohamokat. Gyakran teszik felelőssé például az alkoholt, a csokoládét, a sajtot, a kávét és az ázsiai ételek egyik kedvelt ízfokozóját, a nátrium-glutamátot. A migrén nőknél gyakrabban fordul elő, náluk a havi ciklussal járó hormonális változásoknak is köze lehet a rohamokhoz.
Szemkápráztató kísérőtünet
Az esetek egynegyedében a fejfájásos szakaszt egy érdekes jelenség, az úgynevezett migrénaura előzi meg. Ez egyfajta látászavart jelent, több fajtája is van. Előfordulhat a látótér féloldalas kiesése, a beteg láthat cikkcakkos alakzatokat, vibráló foltokat, gömb vagy csillag alakzatokat. A vizuális jelenségeken kívül aurának nevezik a fejfájás előtti végtagzsibbadást, beszédzavart, mozgászavart vagy szédülést is.
Az orvostudomány a migréneket aszerint csoportosítja, hogy megelőzi-e aurajelenség. Bár az aura nem károsítja az agyszöveteket, de egyes kutatások szerint az aurával járó rohamok esetén megnő az agyvérzés valószínűsége .
A fejfájásos szakasz
A migrén féloldalas, közepes vagy nagy erősségű, hasogató fejfájás, amely mozgáskor erősödhet. Emellett minimum egy kísérőtünet is jelentkezik: hányinger, hányás, fény-, hang- vagy szagérzékenység. A beteg legkönnyebben egy sötét, csendes szobában, fekvő helyzetben tudja átvészelni a tüneteket. Egy erősebb migrénes roham munkaképtelenné is teheti a pácienst.
Mit tehetünk ellene?
A migrénes roham megelőzése egyszerűbb, mint a kezelése. Kerüljük az esetleges kiváltó tényezőket, tehát a stresszt, a kialvatlanságot, a kávét és az alkoholt. A rohamok megelőzésére speciális gyógyszerek is vannak (például agyi keringésjavítók), de ezeket csak szakorvos beleegyezésével szedhetjük.
A roham elmulasztására ma már kiváló gyógyszerek vannak, amelyek elérhetőek tabletta, orrspray és injekció formájában. Viszont csak orvos írhatja fel őket, és meglehetősen drágák. Ezen kívül segít a sötét szobában való pihenés, alvás és a halánték masszírozása is.