A szöveti károsodás okozta posztoperatív és a műtét utáni krónikus fájdalom a fájdalmak két különböző típusába tartozik: előbbieket a nocieptív, utóbbiakat a neuropátiás (idegi eredetű) fájdalmak közé soroljuk.
A seb gyógyulási ideje műtétfüggő A műtéti seb gyógyulási ideje attól is függ, milyen fajta operációt végeztek, és természetesen a páciens egyéni sajátosságai, mint például a fájdalomküszöbe is meghatározó tényező, illetve az is fontos lehet, gyerek, felnőtt vagy időskorú az illető, és hogy milyen az általános egészségi állapota.
Sérvműtét után 6 hétig kímélni kell magunkat, hogy meggyógyulhasson a seb. Ez nem jelenti azt, hogy végig ágyban kell feküdnünk, de a hasfalat megerőltető mozdulatokat és nagyobb súlyok emelését ilyenkor még kerülni kell.
Meddig normális az operáció utáni fájdalom?
Arthroszkópiás porcműtét esetén 1-2 hétig pihenni kell, majd érdemes megkezdeni a műtét utáni rehabilitációt, tehát a gyógytornát, optimális esetben heti 3-5 alkalommal. Ha a műtét rendben ment, és a rehabilitáció során sem vétettünk hibát (tehát nem erőltettük túl magunkat), 6-8 héttel a műtét után már tünetmentes időszak kövektezik.
Magyarországon ma az egyik leggyakrabban elvégzett műtét a császármetszés , körülbelül minden harmadik nő így hozza világra gyermekét. A fájdalom értelemszerűen az első napokban a legrosszabb, utána folyamatosan javul, de az első hat hétben még lehet kellemetlen érzés.
A krónikus fájdalom nem természetes
Van néhány beteg, akiknél nem múlik el a műtét utáni fájdalom, hanem az operáció után hónapokkal, sőt, évekkel is érzik a heget. Ez már nem tekinthető természetes reakciónak, innentől kezdve krónikus és általában neuropátiás jellegű fájdalomról beszélünk. Ebben az esetben mindenképpen orvoshoz kell fordulni, szükség esetén pedig felkereshetünk egy fájdalomklinikát is, ahol kifejezetten ilyen esetekkel foglalkoznak.