A háttérben többféle betegség is állhat, mint gyulladás, ütőértágulat (aneurizma), vagy akár daganat is. A Gesundheit.de oldal testrészenként összeszedte a legfontosabb kiváltó okokat.
Lüktetés a fülben
Ha fájdalommal, levertséggel, fáradtsággal, részleges halláskárosodással és lázzal jár együtt, gyaníthatóan középfülgyulladásról van szó. Felismerni könnyű, háziorvos vagy fültükrözés segítségével egy fül-orr-gégész is gyorsan kiszúrja. Nem olyan nagy a baj, maximum egy hetes antibiotikumos kezelést fog felírni, és a fájdalom elmúlik.
A lüktető érzés a fülben, fájdalom nélkül viszont érrendszeri betegségekre utalhat, ami elsősorban idősebb embereknél fordul elő az érelmeszesedés miatt. A vérnek ugyanis nagyobb ellenállást kell kifejtenie, ezt lehet hallani lüktető zajként a fülben. Ezen kívül a lüktető hangot a fülben okozhatja:
- Ütőértágulat (aneurizma)
- Artériák vagy vénák rendellenessége
- Érfal hosszanti repedése (disszekció)
- Artéria és véna közötti rendellenes összeköttetés (arteriovenosus fistula)
- Megnövekedett koponyaűri nyomás
- Vérszegénység (anémia)
- Daganat
Ha a dobogó hang a fülben független a szívritmustól, akkor fülzúgásról (tinnitus) beszélünk. A különbség a kettő között az, hogy a tinnitus esetében nincs igazi zajforrás, mint például előző esetben a véráram. A füldobogás nem veszélyes, de ha napokon át hallja, mindenképpen forduljon szakorvoshoz, aki akár CT- vagy MRI-vizsgálatra is küldheti, hogy kiderítse a jelenség okát.
Lüktető fájdalom a fogban
Ez általában a foggyökér gyulladását jelzi, amelynek leggyakoribb oka a fogszuvasodás, ha már átütötte a fogzománcot, és a dentinnél jár. De állhat a háttérben ínygyulladás, fogágy-gyulladás, sőt, nem megfelelően kibújt bölcsességfog is, ami annak eltávolítását teszi szükségessé fogászati módszerekkel.
Ez általában műtéti beavatkozást is igényel, mert fel kell vágni a fogínyt, aztán pedig össze kell varrni, de az így keletkezett seb is okozhat lüktető érzést, ha a fájdalomcsillapító hatása elmúlik. Ugyanakkor sose becsüljük le a lüktető fájdalmat a fogban, mert ha nem megyünk vele időben orvoshoz, akár a fogak elvesztését is eredményezheti.
Lüktető fájdalom a fejben
Ez gyakori tünet, mert együtt jár a stresszel és a migrénnel . Az egyszeri fejfájás általában biztonságosan kezelhető, és csökkenthető aszpirinnel, ibuprofennel vagy paracetamollal. Ha azonban havonta nyolcnál többször jelentkezik a tünet, forduljunk mindenképpen orvoshoz.
Különösen akkor, ha hirtelen tör ránk, és olyan tünetek is fellépnek vele együtt, mint a hányinger, a nyaki merevség, a bizsergés vagy a bénulás, nem beszélve a tudatzavarról, ami agyvérzést vagy szélütést is jelezhet.
Lüktető fájdalom a szemben
Kisebb lüktetést, akaratlan összehúzódásokat az alsó- vagy felső szemhéjon a legtöbb esetben egyszerű és ártalmatlan izomrángás okoz. Ilyenkor a szem körüli izmok húzódnak össze, aminek oka ismeretlen - talán stressz, vagy magnéziumhiány -, de nem kell aggódni miatta.
Ha viszont a lüktető érzés a szemhéj fájdalmas megduzzadásával jár együtt, akkor a faggyúmirigyek vagy a verejtékmirigyek gyulladására gondolhatunk. Ennek tipikus jele az árpaszem a szemhéjon, amit nem kell kezelni, idővel saját magától is elmúlik. A vörös fény vagy a meleg borogatás enyhíti a tüneteket és a fájdalmat, de ha nem gyógyul, akkor irány a szemész.
Lüktetés a mellkasban
Izgalmi helyzetben, vagy fizikai terhelés esetén gyakran érezzük a szívverésünket, ami teljesen normális. Egy erősebb szívdobogás általában nem komoly, de jelezhet szívritmuszavart vagy szívbillentyű-betegséget is, főleg akkor, ha ugyanezt nyugalmi állapotban vesszük észre magunkon.
Lüktetés a hasban
Ezt az érzést gyakran az aorta lüktetése okozza, ami nagyon sovány embereknél akár látható is a hasfalon keresztül. Többnyire ártalmatlan, de állhat a háttérben hasi aorta aneurizma (körülírt értágulat) is, ami már a hátba is kisugárzó, állandó fájdalommal jár. Egy egyszerű ultrahangos vizsgálattal meg lehet állapítani, a műtét az érrepedés méretétől függ.