Egyes felmérések szerint műtét utáni krónikus fájdalom nagyobb valószínűséggel keletkezik akkor, ha nem megfelelően történt a műtét utáni akut fájdalom csillapítása. Ezért ne intézzük el annyival, hogy "ki kell bírni", hanem szakszerűen csillapítsuk.
A műtét utáni fájdalom jellemzői
A posztoperatív fájdalom oka értelemszerűen maga a sebészi beavatkozás, gyorsan alakul ki, de viszonylag hamar el is múlik. A beteg nem tudja befolyásolni, mozgás, köhögés és fizioterápia hatására fokozódik. A műtéti utáni fájdalomra , illetve annak csillapítására fokozottan kell ügyelni gyermekek, idősek, terhes nők és krónikus fájdalomban szenvedők esetében.
Érdekes, hogy a helyi fájdalomcsillapítással elvégzett műtétek után általában kisebb a fájdalom, mint az altatásban végzett operációkat követően.
Fájdalomcsillapítás módjai
Fontos, hogy a beteg tisztában legyen azzal, mivel jár a műtét, milyen veszélyei vannak az altatásnak vagy éppen a helyi érzéstelenítésnek. Így sok stresszt ki lehet küszöbölni, amely csökkenti a fájdalom valószínűségét.
A fájdalmat lehet gyógyszeresen csillapítani, a legegyszerűbbek a vény nélkül kapható nem-szteroid gyulladáscsökkentők, mint például az ibuprofen vagy a paracetamol. Ezek azonban csak a gyenge vagy középerős fájdalmat csillapítják. Erősebb fájdalom esetére opioidokat is lehet használni, bár ezek használata esetén durvább mellékhatásokkal kell számolni, és ezeket a szereket folyamatosan kell megvonni a szervezettől. A nem gyógyszeres fájdalomcsillapítás is fontos szerepet kaphat a műtét utáni gyógyulásban. Ilyen például a kognitív terápia, a relaxáció vagy a fizioterápia.
Műtét utáni krónikus fájdalom
A betegek egy részénél kialakulhat olyan, műtét utáni krónikus fájdalom, amely már nem szöveti, hanem neuropátiás eredetű. Ennek csillapítása nem egyszerű feladat, ma már a megfelelő helyen képzett szakemberek speciális gyógyszerek segítségével csillapítani tudják.