Gyerekként talán te is sokszor hallottad, hogy „ne játssz kint az esőben, mert megfázol”. De vajon mennyi e mondás valóságalapja? Ezt próbálta meg kideríteni a Healthline – mutatjuk, mire jutottak.
A megfázást vírusok okozzák, nem az eső
Több mint 200 vírus tud felső légúti tüneteket, náthát, megfázást okozni. Ezek a kórokozók jellemzően cseppfertőzéssel, tehát tüsszögés és köhögés útján, illetve a szennyezett területekkel való érintkezéssel terjednek – tehát az esővel nem. A címben szereplő kérdésre azonban ennél egy kicsit bonyolultabb pontos választ adni.
Bár a megfázás hátterében mindig egy vírus áll, nem pedig az eső, egy 2022-es tanulmány mégis talált egy lehetséges közvetett összefüggést a megázás és a megbetegedés között. Ha ugyanis hosszabb időt töltünk el az esőben – és az átázott ruháinkban –, az jelentősen csökkentheti a testhőmérsékletünket, ezzel együtt pedig az immunrendszer hatékonysága is romlik. Ez azt jelenti, hogy ilyen körülmények között nagyobb valószínűséggel betegedhetünk meg egy időközben belélegzett vagy a kezünkkel a szervezetünkbe bevitt kórokozótól – de ez nem törvényszerű.
Tippek a megelőzéshez és a kezeléshez
A megfázást megelőzése érdekében tehát valóban nem árt kerülni a bőrig ázást, vannak azonban ennél jóval fontosabb megelőzési alapszabályok. Az alábbiakat érdemes betartanod, ha csökkentenéd a megbetegedés kockázatát:
- Gyakran és alaposan moss kezet szappannal!
- Ne fogyassz olyan ételből vagy italból, amelybe egy beteg már beleevett vagy beleivott!
- Ne tapogasd a szemedet és a szádat!
- Ügyel az egészséges táplálkozásra!
- Mozogj rendszeresen!
- Aludj eleget!
Ha pedig mégsem sikerült elkerülnöd a megfázást, a lábadozás alatt feltétlenül figyelj arra, hogy sok folyadékot fogyassz és rengeteget pihenj – ezek segíthetnek jelentősen lerövidíteni a gyógyulási időszakot. A panaszok enyhítése érdekében pedig érdemes kipróbálni a párásítást, a sós vízzel való gargarizálást és a sóoldatos orröblítést. Jó szolgálatot tehetnek továbbá a vény nélkül kapható megfázás és influenza elleni gyógyszerek, a láz- és fájdalomcsillapítók, valamint az orrdugulást csökkentő orrspray-k.
A nátha jellemzően 1-2 hét alatt elmúlik, és a legtöbb esetben elegendőek a felépüléshez az otthoni gyógymódok. Előfordulhatnak azonban olyan szövődmények, mint a hörghurut vagy a tüdőgyulladás, ezért elhúzódó vagy súlyosbodó tünetek esetén mielőbb fordulj orvoshoz!