Az Egyesült Államokban évente több mint 35 ezer betegbe ültetnek be gerincvelő-stimulátort a krónikus fájdalom kezelésére. E betegek közel fele azonban csak nagyon kismértékű fájdalomcsillapítást tapasztal. Éppen ezért a kutatók most egy olyan új eszközt fejlesztenek, amely célzottabban képes kifejteni a terápiás ingerlést, elérve így a mélyen a gerincvelőben lévő idegrostokat is.
Az 1967-ben bevezetett hagyományos eszközök úgy működnek, hogy a gerincvelőbe vezetett elektromos árammal gátolják a fájdalomjelzéseket. Ezek az eszközök azonban csak a gerincvelő mentén futó vékony idegrost rétegbe tudják bevezetni a terápiás áramot, mert az áramot közvetítő elektródákat az agyi-gerincvelői folyadékban helyezik el, amely maga is vezeti az áramot, így az áram egy részét szétszórja.
A Human Spinal Cord Modulation System (HSCMS) elnevezésű új eszköz közvetlenül a gerincvelőhöz csatlakozik, és egy vezetékhurok rögzíti. Mivel a beteg normális mozgása során a gerincvelő mozog, ennek a huroknak elég erős nyomást kell gyakorolnia a HSCMS eszközre ahhoz, hogy kapcsolatban maradjon a gerincvelővel, ugyanakkor a nyomásnak nem szabad gátolnia a véráramlást, és nem szabad sérülést okoznia.
Az eszköz által gyakorolt nyomás tesztelésére a kutatók a gerincvelő szilikonból készült, az élő szövettel megegyező biomechanikai tulajdonságokkal rendelkező modelljéhez csatlakoztatták a HSCMS-t. A Journal of Applied Physics szaklapban közzétett eredmények azt mutatták, hogy az eszköz hasonló szintű nyomást gyakorol a gerincvelőre, mint ami az egészséges felnőttekben normális esetben kimutatható a gerincvelőn, így megfelel a további fejlesztéshez szükséges biztonsági teszt követelményeinek.
Vajon állhatnak-e idegi problémák mindeddig tisztázatlan fájdalmai mögött?
Töltse ki a tesztet centrumhoz !