Az opioidok a szerkezete a morfinhoz hasonló, amelyet mákból nyernek ki, de más növényekből is kinyerhető, illetve laboratóriumban is előállíthatóak.
Adagolás
Ezeket a gyógyszereket Magyarországon leggyakrabban szájon át bevéve vagy tapasz formájában alkalmazzák, külföldön kúp formájában is hozzájuk lehet jutni. A szájon át bevehető szerek 12 vagy 24 órán keresztül, míg a fájdalomcsillapító tapaszok 72 óráig hatnak.
Mellékhatások
Ezeknek a szereknek számos zavaró mellékhatásuk van. Egyrészt nevükből adódóan okozhatnak kábultságot, zavartságot, amelyhez sok páciens később hozzászokik. Ezt a hatást ellensúlyozhatjuk egyes gyógyszerekkel, például metilfenidáttal.
A leggyakoribb és legzavaróbb mellékhatás a székrekedés. Ez ellen sok folyadék és rostban gazdag táplálék fogyasztásával, illetve hashajtókkal (például fenolftaleinnel vehetjük fel a harcot.
A kábító hatású fájdalomcsillapítók szedésének első napjaiban, hetében gyakran lép fel émelygés, hányinger és hányás is, ezek általában hamar megszűnnek.
A szerek túladagolása esetén légzési elégtelenség , súlyos esetben kóma is felléphet.
Kevésbé ismert szerek
A legismertebb kábító hatású fájdalomcsillapítók a heroin, a morfin és az ópium, de ezen kívül még számos típusa van ezeknek a gyógyszereknek.
Az anileridint vese- és epegörcs, angina pectoris okozta fájdalom ellen használják, altatáskor kiegészítő szerként is adják. A kodein görcsoldó, fájdalomcsökkentő hatású, ibuprofennel kombinálva neuropátiás vagy poszttraumatikus fájdalmat kezelnek vele. A hidrokodon kodeinszármazék, köhögés- és fájdalomcsillapító hatása van, bár a morfin hatását közel sem éri el.