Meglepő következtetésre jutottak dán kutatók, akik közel 11 ezer 1984 és 1987 között született férfi és nő születési és egészségügyi nyilvántartási adatait vizsgálták. A Human Reproduction-ben megjelent tanulmány szerint, a csecsemők 10 százaléka a gesztációs korához (a magzat kora a fogamzástól eltelt időtartammal mérve, lehet koraszülött , normál időpontban született és
túlhordott) képest kis súllyal született. Bár az alacsony súllyal született gyermekek anyáinak egészségi és viselkedési tulajdonságai nagyjából hasonlóak voltak a normál súlyú gyermekeknek életet adó nőkéhez, jellemzően több volt köztük az, aki először szült, és/vagy dohányzott és/vagy alkoholt fogyasztott a várandósság alatt.
Akár 37 százalékkal nagyobb esély
Ezen tényezők ellenőrzését kiegészítették a társadalmi-gazdasági státusz adatokkal, valamint a nők terhesség előtti testtömeg-indexének értékeivel, az így rendelkezésre álló adatokból pedig megállapították, hogy a gesztációs korához képest kis súllyal született fiúk 55 százaléka felnőtt korára nagyobb valószínűséggel lett meddő, mint a normál súllyal született társaik. A meddőségükről szóló információkat, s ezáltal annak meghatározását arra alapozták, hogy kértek-e termékenységi kezelést a vizsgált alanyok 18 éves koruktól bármikor 2017 végéig (akkor már mind a 30-as éveik elején jártak).
Miután a mintául szolgáló csoportból kiszűrték azokat, akik valamilyen nemző szerveket érintő rendellenességgel születtek, kiderült, hogy a kis súllyal születetteknél még mindig 37 százalékkal nagyobb volt a terméketlenség esélye. Megjegyzendő, hogy ez az arány még nem éri el a statisztikailag szignifikáns mértéket.
A nőket is vizsgálták
Hogy mi lehet az összefüggés, arra egyelőre nem jöttünk még rá - mondta Anne Thorsted, az Aarhus Egyetem kutatója. Hangsúlyozta: "fontos megjegyezni, hogy nem azt mondjuk, hogy minden, a gesztációs korához képest kis súllyal született férfinak nagyobb az esélye a terméketlenségre. Még további vizsgálatok szükségesek, hogy minél inkább megismerjük azokat a tulajdonságokat, folyamatokat, amik a meddő férfiakra jellemzőek."
A nőknél is vizsgálták ezt az összefüggést, de ott nem találtak kapcsolatot a meddőség és a születéskori súly között.
Forrás: The New York Times