Sokáig az orvostársadalom is megosztott volt abban a kérdésben, hogy a férfiaknál valóban jól körülhatárolható-e az andropauza, azaz a férfiklimax kezdete és lefolyása. Mivel náluk nem olyan egyértelműek a hormonszint változásának jelei, ezért ritkábban fordulnak szakorvoshoz a problémáikkal, holott a terápia viszonylag gyors és egyszerű megoldást jelenthet – írja a WebMD egyik cikke.
Lassan zajlik, sok részlete felderítetlen
Férfiaknál 30-40 éves kor után az életkor előrehaladtával a férfi nemi hormon, a tesztoszteron szintje évi 1-2 százalékkal csökken. Ez indíthatja be a folyamatot, amely azonban a cukorbetegeknél vagy elhízottaknál is megjelenhet.
A férfiklimax lehetséges tünetei:
- hangulatingadozás
- gyengeség
- depresszió
- elhízás (kevesebb izom-, több zsírszövet)
- csökkenő libidó
Nem tisztázott, hogy a tesztoszteron csökkenése pontosan milyen módon váltja ki ezeket a tüneteket. A női menopauzával ellentétben ugyanis, amelynek során a hormontermelés bizonyos idő eltelte után teljesen leáll, a férfiklimax elnyújtottan zajlik. A herékben még akár egy 80 éves egészséges férfi esetében is termelődik valamennyi tesztoszteron. Különféle betegségek miatt azonban a herék működése már 45-50 éves korban hanyatlani kezdhet, és 70 éves kor felett drámai változások állhatnak be.
Így lehet mérsékelni a tüneteket
A férfiklimax diagnosztizálásához elengedhetetlen az orvosi vizsgálat, a tünetek elemzése, a betegségek kiszűrése, valamint vérvétel a tesztoszteronszint megállapításához. Amennyiben a vizsgálat valóban alacsony hormonszintet mutat ki, hormonpótló terápiával lehet orvosolni a gondokat. A tesztoszteron pótlása történhet géllel, izomba adott injekciókúrával, bőrre ragasztható tapasszal vagy bőr alá ültethető hormonadagoló implantátummal egyaránt. Kevéssé valószínű, hogy az orvos szájon át bevehető tablettát ír fel, mert ennek esetleg májkárosító hatása lehet – részletezte a MediChecks egészségügyi weboldal.
Ami a természetes gyógymódokat illeti, pozitív hatással vannak a tesztoszteronszintre a következők:
- napi 7-9 óra alvás
- kiegyensúlyozott étrend
- az alkohol elhagyása
- mozgás, különösen az izomerősítő edzések
- a stressz tudatos csökkentése
- több D-vitamin, magnézium és cink bevitele
- túlsúly vagy elhízás esetén a testsúly csökkentése