Amit eddig nem tudtunk a prosztatáról
A húgyhólyag alatt található páratlan mirigy, amit dülmirigynek is hívunk, a hímvessző gyökénél helyezkedik el, és a húgycső 2-3 centiméteres szakaszát öleli körül. Kamaszkorban kezd növekedni, és mérete egészen 45 éves korig változatlan.
A prosztatának szerepe elsősorban a megtermékenyítésben van, ám nemcsak a spermiumok mozgásáért és előrébb juttatásáért felel, hanem az alsó húgyúti szervek fertőzéseinek leküzdéséért is. Hogy világos legyen a szaporodásban betöltött szerepe, a spermiumok útját érdemes részletesebben megvizsgálnunk.
A prosztataváladék hígít, továbbít
A váladék funkciója egyedülálló: az ondó mennyiségét megnöveli, csökkenti annak sűrűségét, azaz felhígítja, és így fokozza aktivitásukat. A dülmirigy simaizom szövete ezután a húgycsőbe pumpálja az ondót, a hólyagnyak bezárul, így az ejakulátum nem tud visszajutni a hólyagba.
A magömlés során először az ún. Cowper-mirigyek váladéka kerül a húgycsőbe, melyek a vizeletmaradványoktól megtisztítják azt. A prosztataváladék ürülése is kiemelt jelentőségű, a vaginába kerülve elősegíti az ezután érkező ivarsejtek mozgását, azaz megkönnyíti útjukat a megtermékenyítés során, a petesejtek felé.
A prosztata a vizelésfelelős is
A prosztata simaizma felelős a vizeletürítésért, ezek akaratunktól függetlenül összehúzónak és nyomást gyakorolnak a húgycsőre. Ha éppen ezért idősebb korban megnagyobbodik a mirigy, azaz ún. prosztatatúltengés (prosztatahipertrófia) alakul ki, akkor az a húgycső rajta áthaladó szakaszát összenyomva súlyos vizeletelfolyási, vizeletürítési problémákat okozhat.
A vizeletürítéssel összefüggésben álló panaszok prosztatagondról (fertőzésről, daganatos elváltozásról) árulkodhatnak. A gyenge vizeletsugár, a nehezen induló és nehéz vizelés, az utócsepegés, az intermittáló (időszakonként szünetelő, váltakozó) vizelés, illetve inkontinencia esetén mihamarabb keressük fel orvosunkat!