Nem szégyen, csak kellemetlen
A férfiak sokkal szemérmesebbek a nőknél, ha testi, egészségügyi problémákról van szó, pedig a gyógyuláshoz vezető út első lépése mindenképpen a baj felismerése lenne. Az sem valószínű, hogy férfiak baráti társaságában gyakran téma lenne egy-egy, az intim zónával, netán az ürítéssel összefüggő kellemetlenség, funkciózavar. Ilyen szempontból az egyébként is egészségtudatosabb nők jobb helyzetben vannak, hiszen a barátnőkkel, sorstársakkal folytatott beszélgetésekből legalább annyi nyilvánvalóvá válhat, hogy ezek nem különleges egyedi problémák, hanem sokak szenvednek tőle.
Nagyon fontos, hogy nem kell az ilyen kellemetlenségeket a korosodással elkerülhetetlenül együtt járó gondoknak tekinteni, hanem van rájuk megoldás, kezelési lehetőség. A férfiak számára is természetesnek kellene lennie, hogy ha valami egészségügyi gondjuk, nehézségük van, akkor ne szenvedjenek tőle feleslegesen sokáig, hanem minél előbb járjanak utána, mi okozhatja azokat, és mielőbb forduljanak vele szakemberhez egy alapos vizsgálat és a kezelés érdekében.
Az idősödő férfiaknál például gyakran fordulnak elő különböző vizelési nehézségek. Sokan a közeledő öregség jelének tekintik ezeket, és nem kezeltetik, tartósan együtt élnek velük, pedig ezek az esetek nagy részében egy kezelhető betegség, a jóindulatú prosztata megnagyobbodás következtében alakulnak ki. Ismerje meg Ön is, milyen tünetek utalnak erre az elváltozásra!
A prosztata-megnyagyobbodás az egyik leggyakoribb férfibetegség
Gyakran kell, de nehezen megy
Az életkor növekedésével egyre több férfinak támadnak vizeletürítési gondjai , és csak kevesen vannak tisztában azzal, hogy ezek a leggyakoribb férfigondok egyikének, a jóindulatú prosztata-megnagyobbodásnak (benignus prosztata hiperplázia, BPH) a tünetei is lehetnek. Az érintett azt veszi észre, hogy a hólyagja telített, egyre gyakrabban érez vizelési ingert, nemcsak napközben, hanem éjszaka is. Egy idő múlva már félve távolodik el a lakásától, vagy a vécézési lehetőségtől messzebbre, nehogy ne érjen vissza, amikor eléri a szükség.
Más betegségek alapja is lehet
A vizeletáramlás ereje csökken, a gyéren csordogáló vizeletsugár nemegyszer teljesen el is akad. Ez azonban már nagyobb bajt okozhat egyszerű kellemetlenségnél, hiszen a húgyhólyagban pangó, teljesen soha ki nem ürülő vizeletben könnyen elszaporodnak a baktériumok, megnő a veszélye a különböző húgyúti fertőzéseknek , gyulladásoknak. Idővel a húgyhólyag is károsodik: a betegség előrehaladtával a hólyag izomzata fokozatosan veszít a feszességéből és rugalmasságából, kitágul, emiatt vizeléskor még kevésbé sikerül tökéletesen kiüríteni. Elhanyagolt esetben veseelégtelenség, a vesemedence tágulata is bekövetkezhet.
Fontos a szűrés!
Az idősödő férfiak vizelési nehézségeinek hátterében leggyakrabban a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás áll, de jó tudni, hogy nem csak ez, hanem más betegségek is okozhatnak ilyen tüneteket, a hólyaghuruttól a prosztatarákig . Ezért az első jelek észlelésekor fontos felkeresni egy urológust, aki a fizikális és laboratóriumi, illetve képalkotó vizsgálatok során ki tudja szűrni az egyéb, esetleg sokkal súlyosabb betegségek fennállását. Akár húgyúti fertőzés vagy prosztatagyulladás , akár daganatos elváltozás okozza a kellemetlenségeket, minél előbb sikerül felfedni, annál hatékonyabban, eredményesebben kezelhető. Ha pedig - mint ahogyan az esetek nagyobb részében - mégis a prosztata-megnagyobbodás okozza a jelenséget, azzal sem kell feleslegesen szenvedve együtt élni, hiszen ma már több módon is, eredményesen kezelhető.
Azoknál, akiknél a családban prosztatarákos megbetegedés előfordult, 45 éves kor felett, a többieknél pedig 50 éves kor felett évente javasolják az időbeli diagnózist lehetővé tevő vizsgálatok elvégzését, ezért keresse fel urológusát!