Viszonylag kevés szó esik arról, hogy az első szexuális élmény milyen a feleknek. Nem véletlenül, hiszen az első együttlét sem a fiú, sem a lány részéről nem a legélvezetesebb élmények egyike, de a lányoknál tipikusan pocsék - mondta el Sillei Györgyi szexológus-mediátor, aki a Fogamzásgátlás világnapja alkalmából beszélt a fiatalok szexuális szokásairól.
Honnan tudhatnák, milyen a jó szex?
"A tinédzsereknek ilyen idős korukban még fogalmuk sincs róla, hogy milyen a jó szex , de honnan is tudhatnák? A szülőktől, családtól semmiképpen sem, de az iskolák is csak minimális tájékoztatást nyújtanak. Maradnak a barátok, magazinok és az interneten fellelhető források. A szex azonban olyan, mint a kerékpározás, nem lehet elméleti anyagokból megtanulni, csinálni kell, hogy menjen" - hangsúlyozta a szexológus.
Azonban amíg a legtöbb szülő készséggel megtanítja kerékpározni a gyermekét, a szexualitás témakörét a legtöbben érintőlegesen sem kezelik. Tízből hat szülő egyáltalán nem beszél a gyermekének a szexről, sem az első aktust megelőzően, sem pedig azt követően. A szexológus szerint sok felnőtt egyszerűen nem tudja helyén kezelni a tényt, hogy gyermeke nem egy aszexuális lény , és mindenki máshoz hasonlóan őt is hajtják a vágyai. A legtöbb szülő az első együttlét pontos dátumát is sokkal későbbre tenné a valósnál, egyszerűen homokba dugja a fejét. Ezzel azonban inkább árt, mint használ a gyermeknek.
Az iskolák torzítják a képet
A szexuális felvilágosítás a legtöbb állami iskolában viktoriánus kori szellemiséget idéz, és a fő mondanivalója, hogy a szexszel halálos betegségek terjednek , még a védekezés sem nyújt biztos védelmet, és különben is korai még ezzel foglalkozni. A gyermeknek így olyan elferdített, negatív képet festenek az ágyban történtekről, hogy azt bolond lenne elhinni, inkább a szexualitás szintén torzított formáját közvetítő internetes tartalmakból szerzi ismereteit. Ezzel ráadásul az előadás olyan fontos tartalmi mondanivalója is elvész, mint az óvszerhasználat, vagy a szex intimitásának megágyazó, stabil párkapcsolat fontossága.
A szexológus kiemelte: a felvilágosító foglalkozásokat ráadásul tömbösítve adják le az iskolák (ha leadják), holott nem csak nemekre, de korcsoportokra bontva kellene azt tanítani, a megfelelő időpontban. "Nem szabad elbagatellizálni a szexualitás témakörét, hiszen ez minden ember életében egy fontos dolog. Így lettünk mi, és így lettek-lesznek a gyermekeink is" - mondta el Sillei Györgyi.
Az apa sem viszi urológushoz a fiát
Tinikorban az efféle "kényes" kérdésekre a válasz legtöbbször a kortársaktól érkezik. A lányok első alkalommal barátnőjükkel vagy lánytestvérükkel mennek el a nőgyógyászhoz, viszonylag ritka az, hogy az édesanya kíséri el gyermekét. Ennél is ritkább ugyanakkor az, hogy az apa urológushoz vigye a gyermekét egy általános kivizsgálásra - emelte ki a szexológus. "A felnőtt férfi lakosság húsz százalékát érinti a felnőttkori fitymaszűkület, ami számos egészségügyi problémát indukál. De az urológushoz sem juttatjuk el a gyermekeket, és neki sem magyarázzák el, hogy mire kell figyelnie" - emelte ki a szexológus.
Mivel a terhesség biológiai hatásai elsősorban a lányokat érintik, a fiúk sok esetben úgy gondolják, hogy a fogamzásgátlás is a másik nem feladata . Ebben a korban azonban a legtöbben csak a gumi óvszer használatával vannak tisztában, melynek viselése a fiú feladata - sok esetben fordul így elő, hogy a védekezésről párja beszéli le a lányt azzal, hogy "majd vigyáz".
Az NRC Fogamzásgátlás Világnapjára készített felmérése szerint minden második fiatal semmilyen védekezési formát nem használt az első együttlétkor, ez pedig nem csupán a nem kívánt terhesség, de a nemi úton terjedő betegségek terjedése miatt is igen aggályos. "Ilyen szintű tájékoztatási hiányosságok mellett nem is várható el, hogy felelős szexuális magatartás alakuljon ki a fiatalokban" - húzta alá a szakember.