Fogamzásgátló szerek tekintetében rendkívül széles paletta áll a modern kor szerelmeseinek rendelkezésére, az elmúlt öt évben több új, innovatív termék is megjelent a piacon. A már jól ismert gumi óvszer és spirál mellett a hüvelygyűrű és a fogamzásgátló tapasz is biztonságos védelmet jelent a nem kívánt terhességtől. Előbbi egy puha műanyagból készült gyűrű kétféle hormonális összetevővel, kifejezetten alacsony dózisban. Hormontartalma a 21 napos ciklus alatt egyenletesen szívódik fel, és csak havonta egy alkalommal kell felhelyezni. A korábban alkalmazott eljárásokkal ellentétben ezen eszközök kényelmesek, és hormontartalmuk a legtöbb esetben már kellemetlen mellékhatásokkal (elhízás, pattanások) sem jár.
Emberöltőkkel korábban viszont még nem volt ilyen egyszerű elkerülni egy terhességet - hogy milyen, mai szemmel egészen extrém fogamzásgátló módszereket alkalmaztak az ókori Egyiptomban, Görögországban, vagy a középkori Európában, megtudhatjuk az Extra Budapestben nyílt, "Évezredes fogamzásgátlás" című kiállításon.
A kecske húgyhólyagja
Az óvszerről elsőként Minotaurusz mondájában tesznek említést. A történet szerint Minósz királyt megátkozták, ami miatt a spermáját ellepték a kígyók és skorpiók, emiatt pedig a királynak a kecske húgyhólyagját kellett kondomként használnia.
Gránátalma
Az ókorban sokan fogyasztották a gránátalma gyümölcsét is, melynek fogamzásgátló hatást tulajdonítottak. Napjaink kutatásai igazolták, hogy a gránátalma magjaiban nagy koncentrációban található ösztron, ami egy ösztrogénhez hasonló vegyület.
Mákgubó
A szumátrai nők egyes feljegyzések szerint mákgubót használtak a terhesség elkerüléséhez. A hölgyek a növény gubóját csésze alakúra formázták, és így helyezték fel. Ezzel elzárták a méhnyakat a spermium elől.
Citromleves tampon
Nem csak az óvszer, de a tampon is ismert eszköz volt az ókorban, az egyiptomiak fogamzásgátló szerként is alkalmazták. A tampont savas állagú levekben - legtöbbször citromlében - áztatták, majd felhelyezték a hüvelybe, hogy lassítsa és elpusztítsa a spermiumokat. A tampon gyapjúból vagy papiruszból készülhetett, illetve Kínában selymet is használtak hozzá.
Mézes krokodilürülék
Az ókori Egyiptomban sokoldalúan hasznosították a mézet : gyógyítás és szépítkezés mellett fogamzásgátlásra is alkalmazták. Együttlét előtt bekenték vele a hüvely falát és a méhszájat, hogy ezzel gátolják meg a spermiumok méhbe jutását. Sokszor más anyagokkal, például a krokodil ürülékével is próbálták növelni a hatást.
Trágyával kevert akácfalé
Egy Kr. e. 1500 körüli írásos emlék (az egyiptomi Ebers-papirusz) több népszerű fogamzásgátló eszközről is említést tesz a korból. Az egyiptomiak az akácfa erjesztett levét keverték trágyával, és ezzel kenték be az érintett részeket a terhesség elkerüléséért.
Tengeri szivacs
Az ókorban ecetbe áztatott, majd a hüvelybe felhelyezett tengeri szivacsot is használtak a terhesség elkerüléséért. Ezt három esetben használták: ha úgy gondolták, hogy a nő túl fiatal a gyermekáldáshoz, ha a terhesség alatt elkerülték volna egy második petesejt megtermékenyülését, illetve ha a nő már szoptatott, és ez idő alatt nem szerették volna, hogy ismét teherbe essen.
Bármilyen szilárd tárgy
A méhnyak elzárására a nők különféle tárgyakat is felhelyeztek, hogy azok fizikai akadályt képezzenek a spermium előtt. Afrikában apróra vágott füvet, vagy valamilyen ruhadarabot gyúrtak egybe, és helyezték fel a hüvelybe, a japán örömlányok bambuszpapírt használtak, az iszlám és a görög kultúrában pedig a gyapjú szolgált erre a célra. Római korból származó, bronz méhszájsapkát is felfedeztek a régészek, amely hasonló célt szolgált, de a rendkívül fájdalmassá tette az együttlétet.
Menyéthere
Az időszámításunk utáni évszázadokból több fura módszer is fennmaradt, amely a terhesség megelőzésére szolgált. Európában tartotta magát az a legenda, hogy ha valaki egy menyét heréit a nő combja köré kötötte szeretkezés közben, illetve a menyét egyik csontját magára helyezte, akkor a nő nem esett teherbe az aktustól.
Teknőspáncél
A 15. századi Kínában már többféle alternatívája létezett a kondomnak, a legtöbbször olajozott selyempapírt, illetve báránybelet használtak, de különböző állati szarvakból, és teknőspáncélból is készült óvszer.
Erényöv
Jól ismert a középkor híres-hírhedt fogamzásgátló eszköze, az erényöv , amely nem csak a közösülést, de az önkielégítést is lehetetlenné tette viselőjének. A lakattal zárható eszköz legtöbbször acélból készült, és csak egy méretben, így a teltebb hölgyeknek komoly fájdalmakat okozott a viselése.
Hódhere whiskyvel
Kanadában az 1760-as évekig bevett szokás volt, hogy a nők aktus után alkoholba - legtöbbször Moonshine whiskybe - áztatott, összetört hódherét fogyasztottak. Ezt még a 19. században is használták, hatékonyságáról azonban nincsenek feljegyzések.
Az október 2-ig tartó kiállításon több furcsa fogamzásgátló módszerrel is megismerkedhetnek!