A menstruációs görcs jellemzően tizenéves korban jelentkezik, és a még nem szült nőknél fordul elő a leggyakrabban. Fő tünete a havi vérzés idején (a vérzés megindulása előtt néhány órával) jelentkező erős, görcsös alhasi fájdalom, amelyet általános rossz közérzet, levertség, fáradtság, fejfájás, gyakori vizelési inger, hasmenés, hányinger és hányás is kísérhet, de ritkán akár ájulást is okozhat.
Az okok a következőek lehetnek:
- A fájdalmas menstruáció esetén a fájdalom peteérés esetén jelentkezik, amit a menstruáció során felszabaduló prosztaglandinok okoznak. A prosztaglandinok méhösszehúzódást okoznak, csökkentik a méh véráramlását, és fokozzák a méh fájdalomérző idegvégződéseinek érzékenységét. A fájdalom az alhasban jelentkezik, és a deréktájra vagy az alsó végtagokba sugározhat.
- A fájdalom általában görcsös, változó intenzitású, de lehet tompa, állandó is.
- Erősödhet a fájdalom, miközben a lelökődött méhnyálkahártya-szövet áthalad a méhnyakon, különösen, ha a méhnyak-csatorna szűk, például méhnyak-rendellenességek kezelése után, esetleg hátrahajló méh esetén.
- A görcsös fájdalmak oka lehet a túl erős méhösszehúzódásokra, illetve a méhizomzat fokozott érzékenységére való hajlam. Ez öröklött, azaz azoknál a nőknél jellemző, akiknek édesanyjuk, más női családtagjuk is küzdött a problémával. A menstruációs fájdalmak keletkezésében a pszichés tényezők is jelentősek, összefüggést mutatnak a stresszel, a havi vérzéshez kapcsolódó ingerlékenységgel, idegességgel, esetleg depresszióval.
A menstruációs görcsöt azonban nem szabad félvállról venni, mivel sajnos súlyos betegségek tünete is lehet. Ezért, ha rendszeresen görcsöl a hasunk, feltétlenül forduljunk szakemberhez! Az ok feltárása, megfelelő kezelése megelőzheti, megszüntetheti a visszatérő menstruációs görcsöket.
Jó hír, hogy a kor előrehaladtával, illetve a szüléssel a görcsök általában enyhülni szoktak, de van, hogy a fogamzásgátló tabletta elkezdése után is csökken a fájdalom. A menstruációs görcs enyhítésére alkalmazhatunk fájdalomcsillapítókat, például nem-szteroid gyulladásgátlókat. De létezik már olyan gyors, hatásos, természetes eredetű görcsoldók is, amelyek hatékony segítséget nyújtanak. Ilyen például a Buscopan Forte görcsoldó gyógyszer. Ezeket már a menstruáció várt időpontja előtt érdemes elkezdeni szedni, ha a probléma visszatérően, minden hónapban jelentkezik.