Tény, hogy a koronavírus-járvány a 60 év feletti korosztályra jelenti a legnagyobb veszélyt , hiszen közülük kerül ki a legtöbb fertőzött és elhunyt. Ám ennek ellenére a British Columbia Egyetem (UBC) felméréséből az derült ki, hogy az idősebbek kevésbé érezték rosszul magukat az elmúlt hónapokban, mint a fiatalok.
A kutatásba 776 kanadai és amerikai 18-91 év közötti felnőttet vontak be, akiknek március közepe és április közepe közti időszakban - tehát amikor a járvány miatt egyik napról a másikra drámaian megváltozott az élet - naplót kellett vezetniük érzelmi és mentális állapotukról. Ezeket elemezve pedig az derült ki, hogy a 60 év felettieket kevésbé nyomasztotta a bezártság és a vírus fenyegetése, mint a 18-39 és a 40-59 éves korosztályt. 75 százalékuk minden nap be tudott számolni valamilyen pozitív élményről, és ez minden bizonnyal hozzájárult ahhoz, hogy nem törtek össze.
"Az eredményeink bizonyítják, hogy az általános közvélekedéssel szemben az idősebbek érzelmileg, mentálisan erősek. A pandémia miatt pedig inkább a fiatal felnőttek jobban ki voltak téve az elmagányosodás és stressz veszélyének" - nyilatkozta Patrick Klaiber, a tanulmány vezetője szerzője az EurekAlert.org oldalnak. Hozzátette, hogy a fiatalabb korosztály helyzetét valószínűleg nehezítette, hogy több kihívással, stresszel kellett megküzdeniük a járvány miatt, mint a 60 felettieknek (például azzal, hogyan tanítják otthon a gyereküket, miközben dolgoznak).
A kutatócsoport szerint a karantén idején az idősebb korosztály előnyére vált az is, hogy életkoruknál fogva bölcsebbek, tapasztaltabbak, ezáltal jobban tudnak alkalmazkodni, jobb a stressztűrő képességük is. A fiatalok pedig valószínűleg nagyobb mértékben hiányolták a személyes szociális interakciókat,