Az amerikai Betegségmegelőzési központ szerint a dohányzás a leggyakoribb, megelőzhető halálok: évente 7 millió ember hal meg miatta. Letenni pedig egyáltalán nem könnyű: olyan elvonási tünetekkel járhat, mint az elalvási nehézségek, koncentrációs zavar, ingerültség stb. Általában tíz emberből kevesebb mint egynek sikerül leszoknia - írja az IFLScience.
Az Innsbrucki Egyetem kutatói annak jártak utána, hogyan lehetne ezeket a nehézségeket enyhíteni, és ehhez elsősorban a kinti és benti testmozgás hatásait vizsgálták.
A kísérletben 16 dohányos vett részt, akiket három csoportra osztottak, és mindenkitől azt kérték, hogy előző éjszaka ne cigizzen. Másnap reggel az első csoport tagjainak kint kellett 10 percet sétálniuk, a másodikba tartozóknak ugyanennyi ideig kellett mozogniuk, de egy benti futópadon. A harmadik csapatnak pedig csak egy helyben kellett ülnie ebben a tíz percben. Utána be kellett számolniuk arról, hogy mennyire vágytak a cigire a program előtt, közben és után, valamint hogy milyen kedvük volt, illetve hogy milyen elvonási tüneteket tapasztaltak.
A kutatók arra jutottak, hogy mind a bent, mind a kint futó csoport tagjainak jobb lett a közérzetük, kevésbé vágytak a cigire, és kevesebb elvonási tünetet tapasztaltak, mint az ülve maradt társaik. Ez viszont csak a mozgás alatt volt így: 20 perccel később már nem volt jelentős eltérés a beszámolók között.
Az is kiderült, hogy a futópados csapat 17 perc, a kint futó csapat pedig 26 perc után gyújtott rá újra. Bár ez arra utal, hogy a szabadtéri mozgás hasznosabb ilyen szempontból, a tanulmány szerzői szerint további kutatásokra van szükség a témában. Meg kell még vizsgálni, hogy mennyiben segített a mozgás, mennyiben a szabadtér a cigaretta utáni vágy enyhítésében.