„A depresszió vagy lehangoltság nem a jellem vagy az akarat gyengesége, hanem valódi betegség: a hangulatzavarok egy formája” – mutatott rá Facebook-posztjában a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). Mint kiemelték, a depressziónak több fajtája is van – például gyermek- és serdülőkori, időskori, szezonális vagy szülés utáni –, de szakszerű segítséggel mindegyik leküzdhető.
Ezek utalhatnak depresszióra
A depresszió legjellemzőbb tünetei közé az alábbiakat sorolják:
- levertség, rossz hangulat;
- az örömérzet csökkenése;
- súlygyarapodás vagy súlycsökkenés;
- aluszékonyság vagy álmatlanság;
- az érdeklődés és a motiváció csökkenése;
- fáradtság, erőtlenség;
- szorongás, fokozott aggodalom;
- feleslegesség érzése;
- bűntudat érzése;
- negatív jövőkép;
- negatív önkép, alacsony önértékelés;
- feledékenység, koncentráció csökkenése;
- halállal kapcsolatos gondolatok, esetleg öngyilkossági gondolatok, kísérletek.
A tartósan fennálló, illetve vissza-visszatérő lelki gondokkal küzdők akár a háziorvosuktól is kérhetnek segítséget ahhoz, hogy megtalálják a számukra megfelelő szakembert. A 116-123-as telefonszámon pedig éjjel-nappal ingyenesen hívható a Lelki Elsősegély Szolgálat.
Így segíthetsz egy depressziósnak
Fontos, hogy figyelj oda szeretteidre, és ha valakin a depresszió jeleit fedezed fel, bátorítsd arra, hogy kérjen segítséget! Legyél az érintettel fokozottan türelmes és megértő, ne bagatellizáld el a problémáját!
Ha egy depressziósnak azt mondod, szedje össze magát, vagy utazzon el egy kicsit pihenni és jobban lesz, azzal csak fokozod benne a bűntudat és a szégyen érzését. Ehelyett inkább segíts neki abban, hogy reális célokat tűzzön ki maga elé és jó döntéseket hozzon! Állj mellette objektívan, de sose legyél erőszakos!