Tényleg rossz ötlet éhgyomorra kávézni?

Valóban van alapja annak a közhiedelemnek, hogy ha evés előtt kávézunk, az árt a szervezetüknek?

A reggeli kávézás sokunk számára mindennapos szokás. Az elmúlt hetekben viszont egyre többször merült fel az aggály, hogy ha még evés előtt kávézunk, azzal problémákat okozunk az emésztőrendszerünknek. A Health.com szakértőkkel járta körül a kérdést.

Az italnak számos hatása lehet a gyomor-bélrendszerre és a szervezet egészére, de ezek nem általánosak mindenkinél. Dr. Harmony Allison gasztroenterológus szerint a benne lévő koffein egyeseknél emésztési zavarokhoz vagy savas refluxhoz vezethet a kávé. A koffein miatt ugyanis több gyomorsav termelődhet, és lazább lehet a nyelőcső alsó izomzata is. Ezért a sok gyomorsav könnyebben visszajuthat a nyelőcsőbe, ami pedig általában gyomorégéssel jár. Ugyanakkor azoknál, akik erre hajlamosak, ez attól függetlenül is előfordulhat, hogy ettek-e a kávézás előtt.

Az éhgyomorra történő ivás a kávéban lévő sav miatt is problémás lehet, különösen azok számára, akik nyelőcsőgyulladásban szenvednek. Ez viszont nem okoz gondot olyankor, ha ettek előtte valamit.

A kávénak más hatásai is vannak a szervezetre, mint például a fokozott vizelési inger vagy a bélműködés serkentése. "Egyesek a sok koffein vagy kávé után azt tapasztalhatják, hogy lazább a székletük, és ez kellemetlen is lehet" - mondta Dr. Allison.

A gasztroenterológiai hatásokon kívül egyesekből idegességet, reszketést válthat ki a koffein. 

kávé koffein éhgyomor
A reggeli kávé általában a napindítás része. Fotó: Getty Images

Mindez viszont nem jelenti azt, hogy a kávézás veszélyes lenni. A fentiek viszont általában csak kellemetlenségekkel járnak, és nem is minden esetben fordulnak elő.

"Az emberek 99%-ánál nem okoz gondot, ha éhgyomorra iszik kávét" - mondta Dr. Bonnie Jortberg táplálkozástudományi szakember a Health.comnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ugyanakkor ha valaki rendszeresen tapasztal gyomorproblémákat, akkor egyáltalán nem árt, ha eszik valamit kávézás előtt. Amennyiben viszont nincs ideje reggelizni az első kávé előtt, vannak más apró módosítások, amelyek csökkenthetik a nem kívánt mellékhatások kockázatát.

Az emberek tehetnek tejet vagy tejport a kávéjukba, hogy csökkentsék a savasságot, ajánlotta Jortberg. Az is jó megoldás lehet, ha kevesebb, vagy kisebb adag kávét isznak. Ha ezek sem használnak, és továbbra is fennállnak a gasztroenterológiai problémák, akkor lehet jobb teljesen letenni a kávét.

"Mindenki szervezetének megvannak a maga egyéni sajátosságai. Könnyen lehet, hogy valami miatt túl érzékeny valakinek a gyomra, és gyorsan savas lesz" - magyarázza Jortberg. Tehát nem, nem veszélyes az egészségünkre az éhgyomorra ivott a legtöbb esetben. Ettől függetlenül nem szabad túlzásba esnünk: naponta maximum 400 milligrammnál többet ne fogyasszunk belőle.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.